Pravonín se tak umístil mezi čtyřmi nejlepšími obcemi v kraji, stuha totiž symbolizuje hodnotnější ocenění, než v případě diplomu. Za úspěch by měl Pravonín získat také značnou finanční podporu. A to asi 600 tisíc korun. “Za peníze, které za cenu dostaneme, chceme vybudovat nový chodník v místě, kudy chodí děti na školní autobus. Zvýšíme tím bezpečnost dětí v silničním provozu,” řekla starostka Pravonína Jana Lapáčková s tím, že za cenu jsou v obci velice rádi. “Myslíme si, že cenu si zasloužíme. S dětmi totiž intenzivně pracujeme,” dodala. V obci s 555 obyvateli mají nejen šachový kroužek s dlouhou tradicí, ale také taneční kurzy pro děvčata a cvičení pro nejmenší.

Stejně tak mají díky umístění ve Vesnici roku radost kamberští. Jejich obec není v soutěži žádným nováčkem. Letošní diplom za netradiční formy volnočasových aktivit si tak mohou v Kamberku vyvěsit k ostatním cenám, kterých nemají málo. “Tento diplom jsme nezískali za práci spolků, ale za další aktivity občanů, kteří nejsou organizovaní. Dvakrát do roka pořádáme zájezdy po vlastech českých a máme již objetou značnou část republiky,” podotkla starostka Kamberka Alena Jenšíková. Ta také dodala, že dalšími netradičními aktivitami jsou třeba výjezdy do divadel v Táboře či do kina v Benešově. Nejde opomenout také známou Cestu za zlatem, kterou spoluorganizují lidé z Kamberka.

Doopravdy netradiční aktivitou je ale kamberská sportovně poznávací akce, která nese neoficiální název Rallye, a právě ta zaujala soutěžní komisi, podle slov starostky, nejvíce. “Akce se letos koná již po desáté, a to v sobotu 23. června od 8 hodin se startem na fotbalovém hřišti v Kamberku,” podotkla spolupořádající Eliška Heřmánková. Na soutěžící skupiny nejdříve čeká jízda zručnosti, následně čtyři etapy na cestě. Připravena bude i sportovní disciplína či povinná scénka skupin.

V neposlední řadě byl ve Vesnici roku ohodnocený i městys Louňovice pod Blaníkem. Ten zaujal díky tomu, že na zdejší škole vyučují pomocí alternativních metod. “Touto cenou je podpořena škola, je to vlastně diplom pro ni. Jsem za to velice ráda, pracovníci školy si to zaslouží. Mají totiž velký zápal pro věc, což dokázali i komisi,” řekla starostka Louňovic pod Blaníkem Růžena Kučerová. Ředitelka louňovické školy, Eva Filipová, vnímá diplom jako dlouhoočekávanou zpětnou vazbu, což ji těší. “Řadu let jsme se s našimi metodami a způsoby vyučování cítili v okrese jako popelky. Cesta k tomuto ocenění byla dlouhá, ale o to více nás diplom těší. Nyní cítíme podporu nejen obce, ale i veřejnosti, a za to moc děkujeme,” dodala.