„Sportovní klub proto na konci ledna požádal město o dotaci 3,5 milionu korun. Do pololetí by potřeboval jeden a půl milionu, aby mohl dohrát třetí ligu. Na podzim pak dva miliony pro zahájení nové soutěže,“ uvedl Jiří Švadlena.

Žádost SK projednala nejprve rada města a ta zastupitelstvu doporučila schválit dotaci půl milionu na dopravu, sportovní potřeby, pronájmy hřišť, náhrady za rozhodčí a provoz sekretariátu na rok 2018. Jak ale upozornil Zdeněk Zahradníček (VPM), žádá SK i o odměny pro hráče a trenéry.

„SK Benešov žádá o dotaci města ve výši 3,5 milionu korun na mládežnické kategorie a tým mužů. Částka pokryje veškeré výdaje na dopravu, základní sportovní vybavení, náhrady za rozhodčí, provoz sekretariátu, kustoda a pronájmy okolních hřišť a také odměn pro hráče a realizační týmy,“ uvedl v žádosti předseda SK Benešov Petr Lacina.

To ale nebyla jediná nejasnost kolem požadované dotace. A tak se kolem toho strhla bezbřehá diskuse. Trvala symbolicky, téměř jako fotbalový zápas.

Vedení města podle Švadleny očekávalo, že padnou návrhy ztrojnásobit radou doporučenou částku. Ale nepadaly. Místo toho se každý z vystupujících zastupitelů podivoval, že žádost SK před zastupiteli neobhajuje nikdo z SK.

Asi největší problém žádosti bylo směřování městských peněz mimo segment mládeže. Město má totiž svá pravidla, která umožňují podporu pouze mládeže. Také proto, jak upozornil Roman Tichovský (ODS), existují hned dva kluby - SK Benešov (což je A tým – pozn. red.) a souběžně i SK Benešov - mládež. Starosta Petr Hostek (CSSD) vysvětlil, že je to proto, aby bylo možné zamezit financování A týmu penězi, které město posílá na mládež.

A tak město vlastně ani nemůže SK Benešov dotovat. Jenže, jak uvedl Jiří Švadlena, Petr Lacina mu řekl, že bez A týmu nebude ani mládežnický fotbal. A to především proto, že krach A týmu, nebo jeho působení až v krajském přeboru, nezaručí výkonnostní růst mladých hráčů. A Benešov tím přijde o Sportovní centrum mládeže a také dotace FAČR na platy trenérů, 650 tisíc korun. Z žádosti SK ale také vyplývá, že spolupráce s FAČR letos 30. června, stejně skončí.

Proto Ladislav Klavrza (VPM) vnímá žádost SK jako vydírání města přes děti. Z žádosti SK totiž zjistil, že z požadované částky 3,5 milionu, mají přijít necelé dva miliony na A tým. „Jsou tam vysoké částky na odměny a prémie na utkání. Není tam kousek úsporných opatření. Udivuje mě, že to SK nechalo dojít tak daleko. Přitom hlavní sponzor o záměru skončit s fotbalem mluvil dva roky dopředu,“ řekl Klavrza, jinak prezident BC Benešov a připomněl, že jeho klub hraje druhou ligu basketbalu a na rozdíl od fotbalistů, jen s vlastními odchovanci. „A nikdo z nich nedostává peníze ani na večeři,“ řekl.

Zastupitelům nejvíce, kromě předsedy SK, chyběly čerstvé informace. Třeba, jak chce SK situaci s výhledem na tři roky řešit a zda, v případě podpory města, se současná situace nebude za půl roku opakovat.

Jaroslav Hlavnička (VPM) vidí celý problém v neochotě SK otevřít své financování. „Kdyby přišli s plánem, jak klub financovat, mohli bychom se rozhodnout o výši podpory. Bez hlubší analýzy samotného klubu, se nehneme nikam,“ tvrdí. „Vlastně ani nevíme, kam by naše dotace šly. Půjdou na prémie za to, že dá někdo gól? Když je dáme na mládež, tak Áčko, kterému chybějí peníze na ty večeře, stejně nezachráníme.“

Podle Tomáše Podholy (VPM), je požadovaná částka, peníze daňových poplatníků, nevídaná. „V jiných případech v oblasti kultury a sociálních věcí chceme znát podrobnosti a přesné určení vydaných částek. Tady se bavíme o milionech a nás nezajímá nic jiného, než zda to jsme či nejsme schopni dát. Chtěl bych, abychom hledali koncepční řešení,“ dodal a souhlasil s ním také Jakub Hostek (ANO). „Není to koncepční, jsem ale pro, abychom překlenuli toto těžké období fotbalu a nedostali klub do nějakého srabu,“ míní.

Podhola ale připomněl, že v případě, že město neví, co sanuje, nelze o tom hlasovat. „Občané nás můžou žalovat, jak nakládáme s veřejnými prostředky. Odmítám hlasovat o penězích, o kterých nevím, kam půjdou. V první řadě pokud někdo chce pomoci, musí přijít,“ dodal.

A tak nakonec z hlasování o 3,5 milionech, ale i o půlmilionu, sešlo. Zastupitelé se však přece jen dohodli. Sejdou se při schůzi, kde projednají jen jednu záležitost. Fotbal.

Příjmy SK Benešov do 30.6.2018
hráčské příspěvky 750.000 Kč
spolupráce s FAČR 560.000 Kč do 30.6.2018
spolupráce s Městem Benešov 800.000 Kč
ostatní menší sponzoři 250.000 Kč
Program MŠMT V 100.000 Kč
MŠM program VIII 405.000 Kč
Prodej hráčů 158.000 Kč
Zdroj: SK Benešov