„Máte tady už tradiční jarmark,“ připomněl štěpánovský starosta Josef Korn.

Slovo tradiční je přitom zcela na místě. Jarmark, což je počeštělý výraz výročního trhu, je ve Štěpánově doslova doma. Trhy se tam začaly konat už před sedmi stoletími, prakticky na samém začátku existence sídla.

„Dříve se naše městečko jmenovalo jen Štěpánov. Kvůli rozlišení od ostatních obcí se stejným jménem se psalo s přídomkem u Vlašimě. Jenže naši předci nechtěli žít jen někde u Vlašimě, a tak si vymohli právě kvůli dlouhé tradici trhů dvouslovný originální název Trhový Štěpánov,“ sype z rukávu historii města Josef Korn, místní rodák a další v řadě velkých patriotů.

Tradice trhů prakticky skončila po roce 1948. Obnovení se dočkala až po listopadu 1989. Zatímco dříve se ve Štěpánově konaly každý rok jarmarky dva, v současnosti je tomu jinak.

„Nyní už máme jen jeden, nejde to jen stále slavit,“ zasmál se starosta s tím, že v rámci jarmarku se v pátek 21. června večer bude na fotbalovém hřišti promítat film Gump - jsme dvojka v takzvaném „kině na kolečkách“ tedy na mobilní plátno.

Hlavní program je ale připravený na oba víkendové dny. Vedle trhovců bude v sobotu od rána do odpoledne vyhrávat dechová muzika Křídlovanka a do městečka přijedou automobilové veterány, a zastaví se i na tržišti.

„V půl desáté večer zahraje k tanci skupina Galaxie,“ pozval na taneční parket starosta.

Na nedělní dopoledne se zase mohou těšit děti, které uvidí představení Divadélka Kůzle. Od poledne a během dalších čtyř hodin návštěvníky oblaží hudba a zpěv křivsoudovské formace Fontána live.

Kolotoče a tržiště se na členité náměstí plné vzrostlých stromů nevejdou, ale příhodné místo na rovině a bez stromů je u místního hřbitova. Ten je jen přes silnici od fotbalového hřiště, kam pořadatelé situovali také část víkendového programu.