Dostavbou zadního traktu historické budovy, v níž nyní už částečně sídlí městské muzeum, tak vznikne moderní zázemí například pro dobrovolné hasiče, Klub aktivního stáří, dětský klub, myslivecké sdružení, štěpánovští vinaři a další místní spolky. Na projekt za celkem téměř šestnáct milionů korun se městu podařilo získat dotaci přes čtrnáct milionů korun.

„V budově vzniknou moderní a dobře vybavené prostory. Pro město je to vlastně první projekt dotovaný z evropských fondů, který přispěje k vybudování zázemí pro zdejší neziskové organizace a také k rozvoji místních kulturních aktivit neformálních spolků,“ řekl starosta Trhového Štěpánová Václav Nekvasil.

Inspirovat se štěpánovští nechali vlašimským Spolkovým domem sourozenců Roškotových, který už několik let funguje ke spokojenosti. obyvatel města. Právě zkušenosti z Vlašimi také potvrdily, že kvalitní spolkové zázemí má značný vliv na rozvoj dalších aktivit lidí ve městě a celkovém zlepšení atmosféry v městské komunitě. V regionu Podblanicka se tak jedná již o druhý projekt obdobného zaměření.

„Při přípravě projektu jsme pracovali metodou komunitního plánování, kdy jsme oslovili všechny aktivní spolky města a společně s jejich zástupci ve dvou fázích plánovali rozsah objektu, počet a využití místností i jejich vybavení,“ doplnil Petr Zapletal, který se podílel na přípravě projektu s tím, že obnoveno bude také nádvoří, sklepy a zahrada areálu domu č.p. 62.

Historický objekt po dokončení, které je plánováno na polovinu příštího roku, umožní lidem využívat moderně vybavený přednáškový sál nejen k přednáškové činnosti, ale i k pořádání koncertů nebo videoprojekcí. Neziskové organizace a spolky budou mít v bývalé historické usedlosti k dispozici vlastní klubové místnosti, dvůr, zahradu s herními prvky pro děti. Chybět na zahradě nebude ani altán s krbem.

Průčelí budovy si zachovalo původní barokní vzhled, zadní trakt však bude řešen v moderním stylu. „Projekt pamatuje i na handicapované bezbarierovým přístupem. V objektu bude i výtah. Také maminky s dětmi a kočárky naleznou zázemí v přízemí dostavby se vstupem přímo do zahrady,“ řekl štěpánovský místostarosta Josef Korn s tím, že nové prostory v sále umožní i konání svatebních obřadů.

Trhovému Štěpánovu se na výstavbu nového spolkového domu podařilo získat peníze z Regionálního operačního programu v rámci podpory rozvoje venkova.KAREL CHLUMEC