Obyvatelé Voticka, a to především města Votice, se ale obávají, že kriminalita narůstá. Obavy lidé vyjadřovali hlavně v souvislosti s případem přepadení čtyřiapadesátileté ženy ve Voticích, kterou neznámý pachatel fyzicky napadl a následně okradl, a to v únoru letošního roku. Na facebookové stránce Bezpečné město Votice se nad kauzou debatovalo, a ne jeden člověk naznačil, že je zřejmé, kdo pachatelem byl. Jednat se mělo o člověka, který se do města přistěhoval za prací a není české národnosti. Neoficiální zdroj, který má blízko k vedení města Votice a státní policii, Benešovskému deníku potvrdil tuto domněnku. A podle zprávy o vývoji kriminality má s lidmi, kteří ve městě žijí kvůli práci třeba jen sezónně, policie problém. To ale jen v případě drobných přestupků, nikoli trestných činů.
“Zvýšený výskyt těchto protiprávních jednání je dán i rostoucí migrací osob v souvislosti s jejich zaměstnáváním v agenturách a rovněž i se stále se měnící klientelou různých ubytoven,” uvedl Petr Kratochvíl, vedoucí Obvodního oddělení Policie ČR Votice.
Podle samotných statistik ale doopravdy vyplývá, že zvýšené kriminality na Voticku se lidé bát nemusí. “Bezpečnostní situaci v rámci svěřeného teritoria Obvodního oddělení Policie ČR Votice lze z mého pohledu hodnotit z hlediska jejího vývoje pozitivně. Je ale samozřejmé, že i v této oblasti, stejně tak jako v jiných oblastech průřezem celou společností, je stále co zlepšovat, a to nejen ze strany policistů, neboť bezpečnost je věcí nás všech,” dodal Petr Kratochvíl s tím, že velice často se policisté setkávají i s nezájmem občanů vůči majetku druhých. Podle něj jsou stále mezi námi tací, kterým nevadí, když druhému někdo škodí.
V případě přestupkové činnosti se totiž stále nedaří předcházet zvýšenému výskytu deliktů u přestupků proti majetku, zahrnujících případy drobných krádeží či vandalismu. A tyto případy mohou mnohdy ovlivnit očití světci. V mezidobí let 2015 až 2017 došlo k nárůstu o 25 procent těchto evidovaných případů. U přestupků proti občanskému soužití dokonce o 34 procent. Zde jsou podle policie obsaženy případy drobných ublížení na zdraví, urážek a různých schválností mezi občany. S těmi se podle obyvatel Voticka setkávají lidé především ve Voticích, Jankově a Neustupově. Což potvrzuje i policejní statistika. V případě těchto tří obcí totiž došlo k nárůstu přestupkových deliktů. Například v Jankově řešili policisté minulý rok sousedské naschvály i výtržnosti dvacet pět krát. Oproti roku 2015 tak bylo v této obci evidováno o devět případů více.
Co se týče trestné činnosti, mohou se obyvatelé Votic spíše radovat. V roce 2017 se totiž podařilo dosáhnout snížení trestné činnosti v porovnání s obdobím let 2015 a 2016. Oproti roku 2016 došlo k poklesu zjištěných trestných činů o 20 procent a oproti roku 2015 dokonce o 40 procent. “Největšího poklesu v porovnání roku 2017 a 2015 bylo dosaženo u majetkové kriminality, kde činí rozdíl zjištěných trestných činů 50 procent, dále u násilné kriminality je to 40 procent a u hospodářských trestných činů došlo k poklesu o 37 procent,” dokončil Petr Kratochvíl. Z hlediska trestné činnosti je potom výrazným faktorem hlavní tah železniční trati a silnice I/3. S tím souvisí pohyb osob, a to samozřejmě nejen těch poctivých a slušných.
Velkým přínosem, zejména při odhalování pouliční kriminality, je stále se rozšiřující kamerový systém. Ten slibují rozšířit hlavně ve Voticích, a to i v souvislosti s nedávným přepadením. „Budeme také řešit, zda bude možné posílit hlídky u večerních spojů,“ řekl k únorovému přepadení votický starosta Jiří Slavík.