Transfuzní a hematologická stanice Nemocnice Rudolfa a Stefanie má v současné době nedostatek dárců, kteří věnují svou krev lidem, kteří jí nutně potřebují.

„Lidé mají dovolené, proto nám o prázdninách dárci chybí. Takže velmi uvítáme, když se nám lidé přihlásí a svou krev věnují,“ vyzývá dobrovolníky primář transfuzní a hematologické stanice Vladimír Bouček.

Dárci se mohou dostavit vždy v úterý a ve středu ráno do transfuzní a hematologické stanice. „Pokud chce krev darovat někdo poprvé, stačí, když si s sebou vezme občanský průkaz, žádné potvrzení nepotřebuje,“ upozornil primář Bouček.

Darovat krev může zdravý člověk ve věku od 18 do 65 let. Nezletilí svoji krev darovat nemohou.

„O prázdninách většinou chodí mladší, než ti pětašedesátiletí. Převážně přijdou dvaceti, až pětatřicetiletí. Více ale chodí muži. Asi šedesát procent mužů a čtyřicet procent žen,“ sdělil Vladimír Bouček.

Zásobu krve potřebují v transfuzní a hematologické stanici v letních měsících ještě více, než jindy v roce.

„V tomto období se stává více úrazů, lidé si na dovolených způsobují různé pády nebo dopravní nehody, proto je spotřeba krve v letních měsících určitě vyšší,“ řekl primář Bouček s tím, že v současné době mají pro běžný provoz krve dostatek, ale nemají takové zásoby, které mívají během jiných částí roku.

„Takže kdyby došlo k nějaké větší spotřebě, naše zásoby by byly brzy vyčerpané,“ varoval primář.


A kterou krev pacienti nejvíce potřebují?

„Samozřejmě je potřeba ta krevní skupina, kterou má nejvíce lidí a to je skupina A. Nejvzácnější je zase skupina Rh negativní, tím pádem je u nás nejvítanější,“ uvedl Vladimír Bouček.

Lidé, kteří o darování krve přemýšlejí, ale chtěli by jí prodat, mají smůlu.

„Ve státech Evropské unie je placení za dárcovství krve zakázané. Platilo se, ale za komunistů. Od doby co jsme v unii to už neexistuje. Naposledy jsme měli placeného dárce v roce 1977,“ uvedl primář transfuzní a hematologické stanice Vladimír Bouček.

Benešovská transfuzní a hematologická stanice Nemocnice Rudolfa a Stefanie, patří mezi pět vybraných pracovišť v republice, které mohou krev dodávat do největšího ústavu v ČR, Fakultní nemocnice v Praze Motole.