Neštěstí, tragedie, šok. To jsou nejčastěji skloňovaná slova obyvatel dvanáctitisícové Vlašimi, kde každý má někoho z příbuzných či známých, kdo v továrně na výrobu střeliva pracuje.

„Policejní znalci z oboru pyrotechniky pracovali na místě až do pozdních večerních hodin, kdy tady museli činnost kvůli nevyhovujícím podmínkám ukončit. Objekt a jeho okolí bylo zajištěno, po celou noc jej střežili policisté. Samotné kriminalistické ohledání místa proběhne pravděpodobně někdy v průběhu úterka," informovala v noci z pondělí na úterý o situaci ve zbrojovce benešovská policejní mluvčí Eva Stulíková s tím, že pohřešování tří zaměstnanců podniku stále trvá.

Lidé z Vlašimi jsou tragédií zdrceni

Pondělní výbuch ve firmě Sellier & Bellot, kde pracuje na čtrnáct set zaměstnanců, ovlivnil chod celého města. Lidé na ulicích, v hospodách nemluví o ničem jiném. Řada z nich dosud pohřešované i potvrzenou oběť osobně znala. Jedná se o trojici mužů ve věku mezi třiceti a pětapadesáti lety. „Nemůžu se z toho vzpamatovat, je to šok. Jeden je zeťák mojí sousedky a druhý se mnou tančil na přítelových padesátinách, a od té doby mě vždycky pozdravil. Potkávala jsem je denně v práci, když jsme šli na oběd, nebo domů," uvedla šedesátiletá zaměstnankyně vlašimské zbrojovky paní Hana.

„Mně to ihned volala mamka. Ještě jsem si z ní dělala legraci, že jen plaší, že to bylo asi letadlo. Ona že ne, že to už za život zažila několikrát, a že je to zvuk, na který se nezapomíná, a že z Kladrub to bylo i vidět jak to vylítlo nahoru a jak se kouří," řekla další z obyvatel Vlašimi, paní Anna.

Jednoho z pohřešovaných znal i další obyvatel Vlašimi pan Milan. „Byl to můj spolužák, také jsme spolu byli na vojně. Znal jsem ho hodně dobře a jsem z toho opravdu otřesený," svěřil se dvaačtyřicetiletý muž.

Vlašimský starosta uklidňuje občany

K aktuální situaci kolem výbuchu slože v jednom z provozů muničky se vyjádřil i vlašimský starosta Luděk Jeništa. „Krizový štáb nezasedal, pouze jsem kontaktoval jeho členy, probrali jsme situaci, ale nedospěli jsme k názoru, že by krizový štáb musel zasedat. Ale s jeho členy jsme v kontaktu a vyměňujeme si informace," upřesnil informace některých médií vlašimský starosta a potvrdil aktuální informace o tom, že také v úterý dopoledne pracují na místě pondělního výbuchu policejní pyrotechnici, zajišťují místo, aby byla stoprocentní jistota, že už k něčemu podobnému nedojde a čeká se na dokončení jejich práce.

„Nikdo není v tuto chvíli schopen říci, jak dlouho to bude trvat. Jakmile pyrotechnici práci dokončí, tak tam nastoupí další skupiny, vyšetřovatelé, báňská služba a další osoby, protože se budou zkoumat příčiny a hledat pohřešované osoby, které by tam měly být," dodal Luděk Jeništa.

Starosta také potvrdil, že jakmile budou pohřešovaní nalezení vedení města má v úmyslu zkontaktovat jejich rodiny, aby jim vhodným způsobem vyjádřili soustrast. Co se týká nějaké následné pomoci, psychologické podpory nebo finančního odškodnění rodin, vlašimský starosta uvedl, že je to spíše parketa managementu firmy, kde k neštěstí došlo, a že i toto bylo předmětem jednání s vedením firmy.

„V tuto chvíli je to předčasné o tom mluvit, ale samozřejmě je to věc, která asi v budoucnu přijde na řadu," dodal Jeništa a vzkázal zaměstnancům i lidem ve městě, že nemusí mít strach. „Dnes je výroba koncipována tak, že rizikové věci se posouvají, sklady, mezisklady jsou navrženy tak, že když k něčemu dojde, je to lokální záležitost. Samozřejmě pracují tam lidé a člověk je tvor chybující. Nikdy nemůžete vyloučit podobnou událost, protože ti lidé s tím nebezpečným materiálem pracují. Jinak ta fabrika podléhá kontrolám. Každé tři měsíce tam přicházejí pracovníci báňského úřadu, kteří kontrolují postupy, technologie, bezpečnost práce," upřesnil starosta.

Pondělní výbuch krok za krokem

V pondělí krátce před třináctou hodinou přijala policie oznámení, že v jednom ze skladů v areálu ve firmě na výrobu střeliva došlo k výbuchu. Na místo ihned vyrazily všechny složky integrovaného záchranného systému. Jako první vyjela podniková jednotka, následně se dostavili hasiči z HZS stanic Benešov a Vlašim a tří dobrovolných jednotek. Po destrukci objektu nebylo možné vyloučit další případné exploze, nemohli do zasaženého místa z bezpečnostních důvodů vstoupit ani hasiči, ani zdravotníci. Zasaženou oblast policisté zajistili. Zaměstnanci z okolních budov areál řízeně opustili, ostatní zaměstnanci byli o situaci neprodleně informováni vedením podniku. Tři pracovníci podniku byli pohřešováni.

„Pracovníci Pyrotechnické služby Policejního prezidia ČR z Prahy se na místo dostavili krátce po čtrnácté hodině. V rámci prvotní prohlídky zjistili, že v jednom ze skladů došlo k výbuchu třaskavých složí, které slouží k výrobě zápalek do nábojů. Na místo byl povolán také policejní znalec z oboru pyrotechniky, aby určil další postup.

„Při prohlídce celého prostoru museli policisté postupovat velmi obezřetně a s maximální opatrností. Policejní pyrotechnici nejprve odborně prozkoumali budovy v okolí místa události, zda nejsou poškozeny a zda nehrozí další případné výbuchy. Hned poté provedli prohlídku zasažené oblasti za pomoci policejního vrtulníku," přiblížila benešovská policejní mluvčí Eva Stulíková s tím, že po osmnácté hodině započali pyrotechnici s prvotním pozemním pyrotechnickým průzkumem. Při něm použili speciálního pyrotechnického průzkumného robota. Až poté mohl na místo vstoupit policejní pyrotechnik v těžkém pyrotechnickém obleku, který prostor důkladně prozkoumal.

Také v úterý dopoledne prováděli na místě odborné znalecké zkoumání policejní znalci z oboru pyrotechniky. Po nich nastoupí k šetření kriminalisté. Případem se v současné době zabývají benešovští kriminalisté, kteří jej vyšetřují jako podezření z trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti.

Při výrobě zápalek se pracuje s třaskavou nárazovou složí a to si vynucuje přísná bezpečnostní opatření. Samozřejmě, že na tomto provozu se kouří jen ve vyhrazených prostorech, tak jako v celém areálu Sellier & Bellot, ale navíc se zde nesmí používat mobilní telefony, podlaha je elektricky vodivá, pracovníci nosí bavlněné oblečení a speciální obuv s nízkým elektrickým odporem. Nejrizikovější operací je nasýpání slože do objemového dávkovače, z něhož se slož přepouští do kalíšků. Kelímek se upevňuje do mechanické ruky, která je pneumaticky ovládána a pracovník je od slože oddělen pancířem s průhledem osazeným ochranným sklem. Takže, pokud se dodržuje technologický postup a všechna bezpečnostní opatření, nejedná se o žádný hazard se zdravím či životem. zdroj: myslivost cz-technologie střeliva

KAREL CHLUMEC