Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tloskov nabízí šest služeb

TLOSKOV - Kapacita diagnostického ústavu nestačí pokrýt poptávku po umístění

30.6.2007
SDÍLEJ:

Tloskovský ústav zná i herec Vlastimil Harapes.Foto: Petr Roubíček

Datum 30. června je poslední den, kdy na základě zákona o sociálních službách jsou všechna zařízení sociální péče povinna zaregistrovat se, ať již na krajských úřadech nebo přímo na ministerstvu práce a sociálních věcí, a to v případě, že je ministerstvo zřizovatelem zařízení. Součástí registrace je vypracování jednotlivých služeb, které ústavy poskytují.
„Přihlásili jsme šest služeb, které v podstatě už delší dobu provozujeme a experimentálně zkoušíme,“ uvedl ředitel diagnostického ústavu sociální péče Antonín Dušek. Mezi ně patří Domov pro osoby se zdravotním postižením, Chráněné bydlení, Odlehčovací služby, Sociální rehabilitace, ambulantní i pobytová, Raná péče a Denní stacionář.
„Velmi rozšířenou službou je Sociální rehabilitace, dříve rooming – in, což je pobyt klienta s rodiči. Služba funguje o víkendech a je určena rodičům, kteří pečují o dítě s postižením doma. U nás mají možnost zažít atmosféru ústavu, vyzkoušet si nějakou činnost v dílnách, poznat personál, aby věděli, jak je o klienty postaráno, případně zde najdou inspiraci,“ říká ředitel s tím, že na denní a víkendové pobyty dojíždí lidé z okruhu padesáti kilometrů a zájem neustále roste.
Mezi služby, které ústav otevřel teprve v letošním roce, patří Chráněné bydlení. „Charakteristické pro tuto službu je umístění klientů mimo objekt. U nás zatím provozujeme dva domky, kde je umístěno šest klientů. Ti přes den chodí do zaměstnání, většina z nich pracuje na farmě v Benicích, jeden je u zedníků v Neveklově. Toto bydlení je určeno pro klienty, kteří se o sebe umí postarat a potřebují pouze asistenční službu. Rádi bychom tuto aktivitu rozšířili. V rámci projektu Transformace, kde jsme zařazeni, bychom měli získat finance z evropských fondů, z kterých by se další byty zakoupily. To je ale běh na delší vzdálenost,“ míní Antonín Dušek.
DÚSP Tloskov provozuje také Odlehčovací služby, které umožňují klientům i rodičům dostat se do jiného prostředí. „Tyto služby nabízíme rodičům, kteří si potřebují odpočinout, jsou nemocní nebo si vyjedou do zahraničí či na rekreaci. Postižené děti k nám mohou dát na určitou dobu, většinou od jednoho do třech měsíců,“ vysvětluje ředitel.
Kapacita v ústavu Tloskov je 195 klientů. „Dosud je pravidlem, že poptávka o umístění přesahuje nabídku. V současnosti máme asi čtyřicet žádostí a někdy se čeká i několik let,“ říká Dušek. Podle něho má ústav solidní vybavení se širokou škálou činností, počínaje keramickou, truhlářskou, kovodílnou, svíčkařskou či sochařskou dílnou. K dispozici je zahradní areál se skleníky, možnost sportovního využití, práce se zvířaty či muzikoterapie. „Přes léto pořádáme tábory pro osoby s postižením i jejich rodiče,“ dodal ředitel s tím, že všechny služby jsou personálně i materiálně zajištěné.

30.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

KRIMI MIX: Osmatřicetiletý muž zmizel, objevil se za 3 dny

David Rath.
22

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

Pro Jakuba Pustinu je Vlašim srdeční záležitost

Vlašim – Vlašimský zámek bude ve čtvrtek 19. října patřit opernímu zpěvu. Od 19 hodin zde vystoupí pěvec Jakub Pustina a vítězové Mezinárodní pěvecké soutěže v operním zpěvu Jihlava 2017. Kromě Vlašimi budou mít podobnou příležitost už jen posluchači v Pelhřimově, Kuřimi, Dolní Cerekvi a Kraslicích.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme školáky ze ZŠ Netvořice a ZŠ Krhanice

Benešov - Představujeme vám dvě třídy ze ZŠ Netvořice a ZŠ Krhanice.

Týnec a stavební firma se viní ze šlendriánu

Týnec nad Sázavou – Vzájemné obviňování města Týnce a firmy Dakastav ze Starého Města na Uherskohradišťsku ze šlendriánu, stálo na začátku sporu investora přístavby školy a jejího zhotovitele.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení