Dnes končí třídenní klání handicapovaných sportovců, kteří se zúčastnili již 18. ročníku sportovních her. „Na Živohošť jezdím rád, sportování mě baví,“ říká třicetiletý Standa z ústavu na Kladensku, držitel tří medailí, který se her zúčastnil potřetí. Všechny ročníky absolvoval padesátiletý Karel z pořádajícího DÚSP Tloskov. „Jsem dobrý na běh. Zlatou mám za stovku i šedesátku, stříbrnou medaili jsem získal v dálce,“ pochlubil se sportovec. „Další medaile mám vystavené v pokoji,“ dodal. Jeho kamarád Jirka se nejvíce těšil na vystoupení bratří Neckářů, kteří obohatili kulturní program. „Vaška znám z televize, jeho písničky se mi líbí. Poslechneme si ho s kamarádkou Janou, ta byla první v běhu na sto metrů,“ usmívá se a hledá vítězku v davu čekajícím na vyhlášení výsledků. „Bezva bude večerní disco, tam si zatancujeme. Teď nemám žádnou holku, snad se tam s nějakou seznámím. Moje zamilovaná písnička se jmenuje Jede, jede, mašinka,“ přidal se Karel.
Do Juniorcampu Tobogán se sjelo téměř 350 závodníků s větším či menším mentálním postižením ze všech koutů České republiky, dále hosté ze Slovenska, Francie a Dánska. „Přivezli jsme pět klientů. Panuje zde úžasná přátelská atmosféra. Budeme rádi, když nás pořadatelé opět pozvou,“ uvedla Katarína Nemethová, ředitelka Domova sociálních služeb Maňa ze Slovenska.
Na sportovce čekaly tradiční disciplíny v lehké atletice, míčové hry, stolní tenis, ale i přizpůsobivé sporty Zkus, co dokážeš, při nichž se výkony nebodovaly ani neměřily, například podávání míče nad hlavou či sbírání drobných předmětů. „Přizpůsobujeme sporty tak, aby je každý zvládl, a došel do cíle třeba s dopomocí,“ uvedla Alena Dušková z pořádajícího ústavu Tloskov.
Atmosféra na kolbištích se podobá kterémukoliv jinému sportovnímu mítinku. „Klienti mají naprosto stejné prožitky, radost z vítězství. Zadostiučinění mají též rodiče, když vidí, jak jejich dítě získá medaili,“ dodala pořadatelka. Podle jejích slov mají setkání mezi sportovci velký význam. Navazují se přátelství, lidé si povídají o životě, vznikají i lásky.