Řeč přitom není o běžných cestujících, kteří tam čekají na svůj spoj, ale o lidech, kteří nemají co na práci. Svůj čas, který není protkaný povinnostmi mají rozložený v podstatě na pobyt tam a pobyt jinde.

Bezdomovci chladnou noc přečkali v nedaleké zimní noclehárně v bývalých Táborských kasárnách, ale ráno ji museli v rámci tamního provozního řádu opustit. Než se tam mohli vrátit, obtěžovali v čekárně cestující svým odérem a někdy i fyzicky.

Na pořádek nyní dohlíží agentura

Kvůli tomu se na místě, častěji než jinde, objevovala také hlídka strážníků. A ta člověka, který tam čekal, i když nikam necestoval, vykázala z uvedeného prostoru. Jenže hlídka na místě setrvala kvůli svým dalším povinnostem jen pár minut. Vykázanému pak stačilo postát opodál a počkat si, až strážníci zmizí. Do čekárny se pak vrátil nikoliv podle přísloví, ale klasicky, dveřmi. Takové dříve běžné praxi na půl roku chladnějšího období ale odzvonilo. Od loňského listopadu Benešov začal platit bezpečnostní agentuře za nasazení ostrahy v čekárně autobusové části terminálu.

„Jeden pracovník agentury každý den dohlíží na dodržování provozní řádu. K tomu jednou za hodinu provádí také pochůzkovou činnost v sousedním parkovacím domě,“ připomněl místostarosta Benešova Jakub Hostek s tím, že tato činnost je prováděna ve spolupráci s městskou policií. „Pracovník ostrahy totiž má jen omezené pravomoci,“ upozornil. Prvotně se město tímto způsobem snaží zamezit excesům, které do prostoru nejčastěji vnášejí bezdomovci.

„Ale dozor tam je i kvůli komukoliv dalšímu, kdo by porušoval vnitřní řád,“ upozornil benešovský starosta Jaroslav Hlavnička. Situace až k nasazení dozoru gradovala poměrně dlouho. Na toaletách terminálu se několikrát vyřádili vandalové a městu tím způsobili škodu v řádu statisíců. Podle Jakuba Hostka, se nasazení ostrahy vyplácí.

Ostraha v čekárně dopravního terminálu bude na pořádek dohlížet až do konce dubna. Za tu dobu město zaplatí 150 tisíc korun. O nasazení dozoru na další chladné období, se na radnici rozhodne po vyhodnocení účinnosti shora popisovaného opatření.