Teď, kvůli naprosto běžným věcem, jako je posílání a vyzvedávání doporučených dopisů, balíků, placení složenek, SIPO, výplat důchodů nebo prodeji poštovních cenin, kolků, losů a dálničních známek či dokonce dobíjení předplacených SIM karet, už nemusejí tamní obyvatelé cestovat.

Všechny běžné služby si dokáží vybavit v objektu svého obecního úřadu. Právě tam, ve středu obce, přepážka systému Pošta Partner od 2. října funguje. Vůbec poprvé v historii. „Je to prima, že nemusíme cestovat. Máme malé dítě a jet kvůli vyzvedávání doporučeného dopisu na poštu autem, nám zabralo dost času,“ potvrdila výhody domácí pošty mladá maminka Julie Hájková.

Tahle vymoženost ale nespadla sama z nebe. Obec o Poštu Partnera usilovala dva roky. Pouhé oslovení státního podniku Česká pošta s požadavkem na zřízení poštovního úřadu, k cíli však nevedlo. Teplýšovice nejen, že neměly nikdy svou poštu, ale s ní pochopitelně postrádaly také poštovní směrovací číslo. A to bylo limitující.

„Jsem velice rád, že se nám to nakonec podařilo,“ potvrdil včera starosta Teplýšovic Josef Škvor. „Česká pošta má nasmlouvaný určitý počet kontaktních míst a nad něj už jít nechce,“ vysvětlil problematiku zřizování poštovních úřadoven starosta.

Jenže pak, na přelomu let 2017/2018 se na Teplýšovické přece jen usmálo štěstí. Některé obce oslovené Českou poštou s nabídkou provozovat Pošty Partnera, tuto službu podmíněnou i spolufinancováním, odmítly. Chtěly totiž jen čistokrevnou poštu s financováním Českou poštou. A právě uvolněné místo využily Teplýšovice.

„Provozování pošty stojí obec minimální režii a to především kvůli energiím. Poštovní úřadovna je v budově obecního úřadu, takže žádné velké výdaje navíc nemáme,“ ujistil Josef Škvor s tím, že elegantně vyřešili také problematiku pošťačky. „Ta je zaměstnankyní obce a část úvazku má při práci na poště. Od České pošty ale na její mzdu dostáváme paušální podporu,“ dodal teplýšovický starosta.

Pošta Partner v Teplýšovicích má otevřeno od pondělí do pátku mezi od 8 do 11 hodinou. To je podle Josefa Škvora dobré zejména pro seniory nebo maminky na mateřské. Poptávka lidí, kteří ráno z Teplýšovic odjíždějí za prací a vracejí se odpoledne, je ale po otevírací době i v odpoledních hodinách nebo v sobotu.

„To bude obnášet nějaké jiné personální obsazení, což přinese jiné mzdové náklady. Jak to vyřešit, je pro nás úkol do budoucna,“ dodal teplýšovický starosta Josef Škvor.