Jak řekl Petr Švingr ze Záchranné stanice pro živočichy Českého svazu ochránců přírody ve Vlašimi, mají dostatek potravy a nemusí vynakládat energii na udržování tělesné teploty a namáhat se pohybem v závějích. Kdo ale může mít problémy, jsou zvířata trávící zimu zimním spánkem.

„Je překvapivé, že nám ohledně nálezu probuzených hibernantů nikdo nevolá," byl zaskočený vlašimský záchranář, který si ale sám ihned odpověděl.

„Zdraví ježci si i v tomto období mohou nalézt potravu a při poklesu teploty opět usnout. Problém ale mohou mít netopýři, kteří jsou závislí na hmyzu. Ten v tomto období neuloví a tak mohou hynout vyčerpáním," vysvětlil Petr Švingr.

Biorytmy zvířat jsou podle pracovníka vlašimské záchranné stanice naštěstí řízeny nejen teplotou, ale také délkou světelného dne. Proto by prý toto jarní počasí nemělo u zvířat kromě probouzení ze zimního spánku masivně vyvolat i další typicky jarní chování, a to hnízdění. Teplá zima nabízí volně žijícím zvířatům dostatek potravy, nemusí vynakládat energii na udržování tělesné teploty a ani jim nehrozí namáhavý pohyb závějemi. Může mít ovšem i negativa. Nejenže příliš neprospívá zvěři, která trávící zimu zimním spánkem, ale vysoké teploty mají také vliv na snazší šíření parazitů a nákaz.

„Zatímco myslivecké krmelce zvěř nyní příliš nenavštěvuje, ptačí krmítka jsou pro mnohé ptáky stále lákavým přilepšením. A aby si z nich kromě potravy neodnesly také vážnou nemoc, měli by lidé krmítka častěji čistit. Především od trusu. Tam, kde mají dostatek přirozené potravy, je lepší v těchto teplých dnech krmítka zcela odstranit, aby se zde ptáci neshlukovali a nešířili mezi sebou nákazy," poradil závěrem vlašimský ochranář Petr Švingr.