Málo prostorná, zastaralá, současnému trendu nevyhovující. Taková je školní tělocvična v Bystřici. Již brzy tomu tak nebude, školáci se mohou těšit na nový moderní stánek.
„Stávající tělocvična je naprosto nevyhovující, jednak na počet dětí ve škole, a také co do velikosti. Rozměrově odpovídá volejbalovému hřišti, a když cvičí chlapci, děvčata musí být jinde, protože se zkrátka nevejdou,“ říká ředitel ZŠ Vladimír Chramosta s tím, že škola čítá téměř dvacet tříd. Aby se vystřídaly, objevuje se tělocvik v rozvrhu i v nevhodnou první vyučovací hodinu.
Přestavba tělocvičny vyřeší současný stav, který kapacitně nestačí pokrýt všechny žádosti sportovních klubů a různých sdružení ke svým aktivitám. Po dokončení haly si na své přijdou nejen místní, ale i sportovci z okolních obcí.
„Využití haly bude především pro potřebu školy, ale částečně i komerčního rázu,“ upřesnil ředitel.
Konstrukce sportovního stánku je koncipována na všechny míčové hry a pojme několik desítek diváků. „Rozměrově odpovídá velikosti haly, kterou mají na základní škole Jiráskova v Benešově. Především florbalisté a futsalisté si konečně pořádně zatrénují, protože dosud neměli kde,“ říká Chramosta.
V současné době začínají v areálu základní školy přípravné práce. Akce si vyžádá přes pětatřicet milionů korun.
„Výstavbu tělocvičny zahájíme v březnovém termínu příštího roku. Věřím, že získáme dvaceti milionovou dotaci ze státního rozpočtu, o kterou jsme žádali. Nyní vedeme jednání se stavební firmou o konečné částce nové haly,“ říká bystřický starosta Daniel Štěpánek s tím, že město počítá i s horší variantou, kdy se nepodaří dosáhnout na státní prostředky.
„Tělocvičnu každopádně postavíme. V rozpočtu máme vyčleněno jedenáct milionů a už jsme čerpaly na projektovou dokumentaci dotaci z evropských fondů, která je omezená časem. Pokud bychom s výstavbou nezačali, museli bychom peníze vracet. Jenom dokončení, jak je uvedeno ve smlouvě, by se protáhlo na více let a stavba se utáhla z vlastních prostředků,“ dodal Daniel Štěpánek.