Chybovost by mělo odstranit hlasovací zařízení. To pomůže při sčítání hlasů poprvé už před velkými prázdninami. V souvislosti s tím místní politici už také schválili nový jednací řád zastupitelstva.

„Společně s hlasovacím zařízením ale nakoupíme také audiosystém, který zaznamená do paměti veškerá vyjádření zastupitelů," sdělil starosta s tím, že nová technika přijde město na 338 tisíc korun. Její pořízení prochází nezbytným kolečkem výběrového řízení s vláčnými termíny dodacích lhůt.

„Nenakoupíme dražší bezdrátové zařízení, ale drátové," připomněl místostarosta Benešova Roman Tichovský s tím, že výhodou audiosystému bude i to, že obyvatelé města už své zastupitele nejen uslyší, ale dokonce jim budou rozumět každé slovo.

Technickou novinku se pracovníci radnice budou muset naučit nejprve obsluhovat, aby nedocházelo k dalším chybám. Z toho pak vyplývá, že k jejímu prvnímu ostrému nasazení dojde až před letními prázdninami, v pondělí 22. června, kdy schůze startuje v 18 hodin.
Využití audiotechniky zlepší přenos informací od diskutujících zastupitelů nejen pro veřejnost přítomnou na jednání, ale význam bude mít i pro zápis ze schůze a ověřovatele zápisu.

„Už se nebude diskutovat o tom, zda a co někdo řekl nebo neřekl," připomněl místostarosta Benešova Roman Tichovský.

Zastupitelstvo Benešova sice využívá v sále Kulturního domu Karlov, kde se schůze konají, tamní audiosystém, ale do stolních mikrofonů hovoří jen předsedající schůze, tedy starosta a vedle toho i místostarostové.

Ostatním zastupitelům je sice k dispozici přenosný mikrofon i členové technického týmu, kteří jim ho donesou, ale spolehlivost tohoto zařízení není příliš vysoká. Navíc komunální politici často odmítají použití mikrofonu s tím, že „to umluví." Vzhledem k zasedacímu pořádku jsou však zastupitelé k publiku otočeni zády a hovoří směrem k předsedajícímu. Proto lidé často slyší jen zvuky a pochytí pouze některá z vyřčených slov. To by měl změnit nákup nové techniky. Ale i zastupitelé se s ní budou teprve učit a z dosavadních zkušeností ze schůzí je jasné, že někteří z nich mikrofon až příliš vzdalují od úst a ani zesilovač tento nedostatek odstranit neumí.

Hlasovací a záznamové zařízení v Benešově využije při své chůzi také devítičlenná rada města. I při jejím jednání, hlasování a sčítání hlasů totiž dochází k chybám.

Obdobně nedokonalý systém, jen s mikrofonem pro starostu a místostarostu, mají také ve Vlašimi, Voticích nebo Týnci nad Sázavou. I tam zastupitelé hovoří převážně směrem k předsedajícímu. Týnecký jednací sál je však navíc už několik let vybaven prostorovým snímačem zvuku, s nímž Benešov nepočítá. Hlasy týneckých diskutujících jsou pak na záznamu, který je pořizován z celé schůze, naprosto zřetelné. Navíc týnecká radnice umožňuje zájemcům nahrání záznamu na jejich vlastní flash disk a tím i následný „odposlech" schůze v klidu domova. 

Tuhle službu občanům Benešova jeho radnice zatím nenabídne a audiozáznam nepověsí ani na web města.