I když po ránu počasí zahrozilo, nakonec organizátorům i návštěvníkům přálo: nad areálem se vyčasilo. Zájemci tak mohli naplno věnovat pozornost jak tradičním skvostům kolekce, tak novinkám: čerstvým přírůstkům do sbírky. Mezi těmi zaujaly i dva motocykly Hradní stráže: jawa z druhé poloviny 80. let, která doprovázela na cestách tehdejšího prezidenta Gustáva Husáka, a stroj BMW využívaný v 90. letech za jeho nástupce Václava Havla.

Poprvé se návštěvníkům představilo také sovětské samohybné dělo SU-76 z období druhé světové války, které sice bylo restaurováno již dříve, avšak tankové dny se kvůli covidovým omezením po dva roky nekonaly.

Velkou pozornost vzbudilo také zrestaurované švédské samohybné dělo Sav m/43, postavené na podvozku československého předválečného tanku Lt-38.

VHÚ dále upozornil na dělostřelecký radiolokátor SNAR 2, obrněný transportér OT-64 SKOT „Cigaňa“ – a zejména na velkou pozornost budící prototyp domácího kolového obrněného transportéru Zubr. Vyvíjen byl na Moravě – nicméně armádní vozidlo na tatrovácké platformě se už do výroby nedostalo.

K vidění však bylo i šestikolové vozidlo Nexter Titus vyráběné ve spolupráci s Tatrou pro různé možnosti využití včetně nasazení při průzkumu nebo jako obrněný transportér; to by se v Armádě ČR mělo v příštích letech objevit.

K vidění byla i bojová technika z různých období pocházející z Německa, USA – ale také legendární sovětský tank T-34. Ředitel VHÚ Aleš Knížek rovněž příznivce vojenské historie pozval do zrekonstruovaného Armádního muzea Žižkov. To bude pro veřejnost otevřeno po čtyřleté přestávce na říjnový státní svátek: v pátek 28. října.

Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.