Její tradice sahá až do začátku devadesátých let minulého století. V tělocvičně Domu dětí a mládeže Benešov se za tu dobu vystřídaly stovky nadějných sportovců, kteří se později prosadili i v mezinárodním měřítku. Do Benešova jezdili sportovní střelci prakticky z celého kraje. V sobotu 19. listopadu to však bylo trochu jinak.

„Jsou tu dnes jen děti naše, z Benešova, Vlašimi a z větší dálky dorazily jen ti z Příbrami," potvrdila Ivana Růžičková z DDM, jedna z organizátorek sportovního podniku. „Nejspíš se na tom podepsal státní svátek. Rodiče si asi v pátek po státním svátku vzali dovolenou a někam i s dětmi na prodloužený víkend vyrazili," míní Ivana Růžičková.

I tak se do závodů, které budou mít v závěrečném měsíci roku ještě druhé kolo, přihlásilo přes třicet dětí ve věku od sedmi do 14 let. Organizátoři je rozdělili do dvou kategorií. Už registrovaní střelci měli svou vlastní - s oporou v disciplíně vzduchová puška vleže na dvacet ran. Tam zařadili organizátoři třicet střelců s datem narození od roku 2003 do roku 2010.

V kategorii do dvanácti let v disciplíně vzduchová puška vleže na 30 ran pak soutěžil jeden střelec.

Všichni pálili do deset metrů vzdálených mezinárodních terčů, kde je střed pouhá tečka s průměrem půl milimetru. 

Nejúspěšnějším střelcem byl v kategorii s oporou v disciplíně vzduchová puška vleže Jakub Dvořák (2005) z DDM Benešov. Ze dvou set možných bodů vystřílel 187. Druhý skončil nástřelem 186 bodů Vojtěch Fiala (2004) před Václavem Provazníkem (2005) se 184 body. Oba soutěžili za Vlašim.

V kategorii do 12 let vleže na 30 ran vyhrál David Hejný (2006) z Vlašimi, nástřelem 277 bodů.

ANKETA: Přoč jste přijeli do Benešova?

Marie Hubalová, Jeníkov u Čechtic
close Marie Hubalová info Zdroj: Zdeněk Kellner zoom_in

Protože naše dvanáctiletá dcera střílí ze vzduchové pušky a jezdíme s ní na závody, například v září jsme byli na Střeleckém dnu ve Vlašimi, nemohli jsme vynechat ani letošní Benešovskou diabolku. Už také proto, že sem, do DDM, s ní jezdíme každou sobotu střelbu také trénovat.

Jan Kozel, Vlašim
close Jan Kozel info Zdroj: Zdeněk Kellner zoom_in

Přijel jsem do Benešova, abych se podíval, jak to tady v DDM organizačně s pořádáním závodů dělají. Od nás z Vlašimi přijely také děti, ale dnes ještě nesoutěží. Přijely se podívat, jak to na takových závodech chodí, aby příště, kdy už budou střílet, nebyly z něčeho překvapeny.