Už ve čtvrtek 14. listopadu se do kina vypraví žáci ze Základní a mateřské školy Jankov na snímek s názvem 1989: Z deníku Ivany A. „Hostem v jankovské škole bude Jiří Hejlek, pamětník událostí roku 1989 v Praze, externí pracovník Univerzity Pardubice,“ připomněl Filip Šebek, mediální koordinátor projektu Příběhy bezpráví.

V pátek 15. listopadu stejný film uvidí také studenti Střední odborné školy a Střední zdravotnické školy Benešov v Černoleské ulici.

V celém Česku se letos k projektu připojí 680 škol. Ty si vybírají ze tří filmů, které se tematicky vztahují k výročí sametové revoluce a fenoménu emigrace.

"Za dosavadní existenci projektu Příběhy bezpráví – Měsíc filmu na školách uspořádaly školy 8 238 projekcí, kterých se zúčastnilo bezmála 339 tisíc žáků. Také během letošního listopadu se na stovkách českých základních a středních škol uskuteční filmové projekce s tematikou moderních československých dějin doprovázené besedami s pamětníky, historiky i filmaři," uvedl Filip Šebek.

Projektu se pravidelně účastní také herec Jan Potměšil, který považuje za zásadně důležité komunikovat s mladou generací o tom, v jaké době vyrůstal a žil v minulém režimu. "Chci se podělit o svůj osobní příběh. Snažím se jim přiblížit souvislosti a zážitky tak, aby je mohli pochopit po svém a mohli si udělat svůj názor, si vážit možností, které jim život ve svobodě nabízí," řekl známý herec upoutaný po nehodě na invalidním vozíku.