Při nedávno odvysílané reportáži Televize Nova, která rekonstruovala děj střetu vlaku s mladým cyklistou, k němuž došlo v červnu na přejezdu v Choceradech, zazněla zkreslená fakta.

„Podle reportáže za nehodu může vlak, který chlapce přejel a nikdo z přihlížejících, cestujících nebo zaměstnanců drah, kromě Petra Fišera a Pavla Stani, kteří před nehodou seděli v nedalekém hostinci, nepomohl,“ soudí Martin Špaček, kamarád průvodčí, která jela osudným motorovým vlakem a podle vyjádření svědků i ona bojovala za záchranu života Libora Mejstříka.

„Nikdo oběma mladíkům neupírá zásluhy, které jsou v tomto směru evidentní. Na místě ale bylo velké množství lidí, kteří se snažili pomáhat všemi dostupnými prostředky,“ uvedl Špaček a domnívá se, že právě na ty všechny, se ve zmíněné televizní reportáži zapomnělo.

Dokonce i podle Pavla Stani, který společně s Petrem Fišerem obdrželi vyznamenání Gentleman silnic, reportáž Novy naznačovala, že se ostatní jenom dívali na cizí neštěstí, bez potřeby pomáhat.

Na celou tragédii prý průvodčí z vlaku, nikdy nezapomene.

„Nejdřív jsem uslyšela dvě bouchnutí. Myslela jsem, že se na koleje dostal kámen,“ popisuje situaci průvodčí Stanislava Gergelová. „Když vlak zastavil, všichni jsme vyběhli ven. Chtěla jsem volat záchranou službu, ale ve vlaku jela zdravotní sestra, která se o to velice rychle postarala. Během chvíle, již vytáčela číslo. Všem cestujícím jsme vysvětlili, že došlo k nehodě. Skočila jsem pro lékárničku a vodu ke strojvedoucímu. Pod hlavu jsem zraněnému dala svoji bundu,“ vypráví Gergelová, která seděla vedle hlavy Libora Mejstříka až do příjezdu záchranné služby. „Seděl tu se mnou i jeden mladík, který jezdí vlakem pravidelně do školy,“ vzpomíná průvodčí.

Podle svědků se zapomnělo právě na neznámou zdravotní sestru, jednu z cestujících vlaku 9217, který jel 20. června letošního roku z Čerčan na Sázavu. V okamžiku nehody nejen, že zavolala rychlou záchranou službu, ale vezla s sebou dokonce i tašku se zdravotními potřebami. Zraněnému podala léky, které mírnily jeho bolest.

Pavel Staňa a Petr Fišer jsou žhavými kandidáty na Cenu Michala Velíška. Tu každý rok uděluje Nadace ADRA lidem, kteří prokázali občanskou statečnost a slušnost v situacích, ve kterých jde o záchranu lidského zdraví či života.