Přestože do letních prázdnin je poměrně daleko, domy dětí, coby provozovatelé dětských táborů, se s předstihem připravují na sezonu již nyní.
Dům dětí a mládeže v Benešově pořádá v letošním roce pět letních táborů, jeden příměstský a odborné soustředění mladých modelářů a sportovní gymnastiky. Většina z nich se uskuteční v nedaleké Jablonné nad Vltavou. Cena týdenního pobytu přijde na 1600 korun, soustředění modelářů stojí o stovku více, příměstský 700 korun.
„I přes cenový nárůst některých služeb, jsme oproti loňsku nepodražili. Snažíme se ceny držet dole, aby měly možnost jet i děti ze sociálně slabších rodin nebo sourozenci. Výhodou je, že máme vlastní objekt, náklady za cizí prostředí by ceny jistě zvedly,“ uvedla ředitelka DDM Milada Rýdlová s tím, že se zaměřili pouze na kratší pobyty, aby se vystřídalo co nejvíce dětí.
O letní tábory je mezi veřejností obrovský zájem, jenže na každého se nedostane. „Už teď je obsazený například termín od poloviny července, kdy se uskuteční pokračování celotáborové hry z loňska a předloňska Cesta za dobrodružstvím aneb návrat do pohádkového světa Narnie,“ prozradila Rýdlová.
Kapacita tábora, dvaatřicet lůžek pro děti, poptávce prostě nestačí. „Hned první den, kdy si mohou zájemci podat závaznou přihlášku, je pokaždé polovina míst zadaná a do týdne se po ostatních jen zapráší,“ dodala ředitelka s tím, že několik volných míst je ještě k mání na začátku prázdnin, také pro mladé gymnastky a na konci léta v příměstském táboře.

Ve Vlašimi je situace obdobná. I zde pořádá městský dům dětí a mládeže několik táborů. Některé z nich jsou zamluveny dlouho dopředu, někdy i půl roku před odjezdem.
„Letos jsme provedli změnu, místo tradiční Velké Chýšky pořádáme desetidenní a pětidenní pobyty v internátu v Kladrubech. Důvodem je větší kapacita. O tábory je obrovský zájem a nemohli jsme všem vyhovět,“ uvedla ředitelka MDD Pavla Homolková s tím, že desetidenní pobyt přijde na 2800 korun. „Přestože letos výrazně podražilo, ceny jsme nechali loňské, odpadne placení autobusu. Zájem je ale i o další tábory. Turnus ve Smršťově, stejně tak v Chorvatsku, je plný, dále pořádáme dva vodácké tábory nebo stanový na Korsice,“ dodala Homolková.