Deset až patnáct dětí se denně schází v Mateřském centru Kulíšek, který v tomto období pořádá desetidenní příměstský tábor. Po loňské premiéře se jeho organizátoři rozhodli letos tuto akci zopakovat. „Tábor měl slušný ohlas, maminky se dopředu ptaly, zda v tom budeme pokračovat,“ říká vedoucí MC Kulíšek Radka Macháčková. „Ne každý má na hlídání babičku. Je to jedna z možností, jak se řada rodičů částečně vypořádá s prázdninovým problémem, kam s potomkem,“ dodává.
Program tábora zahrnuje činnosti v místě, ale i výlety po okolí. „První den jsme se postupně seznamovali při soutěžích se zaměřením na sport. Další den jsme vlakem vyrazili ke Střezimíři, kde jsme navštívili malou zoologickou zahradu. Na zpáteční cestě jsme si povídali o zvířátkách. Ani bych nevěřila, jaké je pro děti dobrodružství cesta vlakem,“ usmívá se Macháčková s tím, že prakticky celý táborový pobyt je směrován k návratu k přírodě. „Jeden den jsme třeba věnovali zdravému vaření. To byl pro děti zážitek. Zkusily si nadojit kozí mléko, umlely si mouku a k obědu jsme jim z toho nadělali palačinky,“ říká Radka Macháčková.
Na účastníky tábora čeká v dalších dnech ještě pochod naučnou stezkou na Blaník, výroba ptačích budek, bojovka, výlet do Českého Šternberka na lodičky, tvrz v Mrači nebo batikování triček. „Deset dní je tak krátká doba, že ani všechno nestihnem, co jsme si naplánovali. Jde nám o to, aby děti měly radost a rodiče neměli starost,“ dodala vedoucí.
A jaká je mezi táborníky nálada? „Je tu hodně zábavy a výletů. Do Kulíšku chodím ráda i během roku,“ říká devítiletá Iveta Stibůrková z nedalekých Nesvačil, která je na táboře podruhé, stejně jako o rok mladší Patrik Vavruška. Ten bydlí v Berouně a k babičce do Bystřice přijel na prázdniny jen pod podmínkou, že bude navštěvovat příměstský tábor. „Děti sice moc neznám, ale líbí se mi tu. Pořád se něco děje,“ uvedl.