„Sbírka se koná dvakrát ročně, vždycky to jsou tři dny a pro nashromážděné předměty přijíždí velké nákladní auto z Broumova, kde se pak předměty třídí,“ vysvětlila sociální pracovnice Alena Korešová. Loni na podzim se ale sbírka nekonala, protože ji organizátoři kvůli pandemii zrušili.

Z interaktivní prohlídky sázavského kláštera s následnou tvořivou dílnou.
OBRAZEM: V sázavském klášteře se letos poprvé vzdělávali i bavili studenti

V desítkách igelitových pytlů se v benešovských kasárnách skrývalo nejen dámské, pánské či dětské oblečení, ale také hračky, kuchyňské náčiní, nádobí nebo obuv. Mezi netradiční dary patřily například lyžáky.

„Nedá se říci, že by bylo darů více, protože se na podzim sbírka neuskutečnila. Spíš se mění jejich sortiment. Na podzim bývá například více peřin nebo knížek. Ale samotné třídění darů je jinak záležitostí organizátorů,“ připomněla Alena Korešová s tím, že se zboží rozděluje do dětských domovů nebo například azylových domů.

Setkání u dubu nazvaného Děd Vševěd ve vlašimském zámeckém parku.
OBRAZEM: Na Strom hrdinu se do parku přišly podívat i děti z vlašimské mateřinky

Nevyužité předměty putují do sociálních šatníků obecních a městských úřadů, které je využívají pro lidi bez domova. A to zboží, které nenajde uplatnění ani tam, je pak roztříděno podle materiálu a končí na recyklační lince.

„Všem, kdo něco přinesli, moc děkuji,“ usmála se Alena Korešová a připomněla, že se sbírka koná i ve Voticích.