Zatímco svůj první školní den si Jarmila už téměř nevybavuje, na den „D" své dcery si pamatuje lépe. Nejvíc jí ovšem utkvěly v paměti první kroky na půdu základní školy malého Matěje. Aby ne. Vždyť to byl včera právě rok, co se stal její vnuk školákem.

„První školní den je zážitek, který člověk zažije jen jednou za život. To je pravda. Ale časem ty vzpomínky nějak vyprchají, a vy najednou zjistíte, že jediné, co si z toho dne po těch letech pamatujete je, že to bylo ve Slavkově u Brna, a že vás doprovázeli rodiče," přiznala Jarmila Raková, která byla nejmladší ze čtyř sourozenců.
„Brácha byl o devět let starší, jedna ségra o sedm a druhá o tři roky. Takže ty s námi pochopitelně už nešli," vysvětlila Jarmila, proč šla první školní den pouze v doprovodu maminky a tatínka.

Takže si opravdu už na nic jiného nepamatujete?
Ještě, že jsem měla červenou tašku. Ale bez odrazek. V době, kdy já chodila do první třídy, nebo vůbec do základní školy, tak ještě žádné odrazky na školních taškách nebyly.

Na svůj první školní den si tedy už moc nepamatujete. A co první školní den vaší dcery?
To už ano. Ta nastupovala na základku tady v Krhanicích, a co si pamatuji, tak se jí do školy moc nechtělo.

Proč?
Nevím. Když se jí lidé ptali, jak se těší, tak říkala, že ne. Ale pak když tam byla, tak to už bylo jiné. To se těšila na kamarády, na některé předměty, … Asi jako většina školáků.

Loni jste doprovodila do první třídy vnuka Matěje. Tomu se chtělo do školy?
Loni ne, ale letos se už těšil. On byl hodně dětský, takže měl i odklad. Ptal se, proč tam musí, že se tam bude muset učit a nebude si moct hrát, … Tento rok to bylo už úplně v pohodě. To šel s tím, že se těší na školu. Nic jiného mi neřekl. Jestli na kamarády, na paní učitelku, na učení, … Jenom, že se těší na školu.

Nejvíc ale přirostla z celé vaší rodiny škola k srdci vám. Nebo se pletu?
Vlastně ne. Po iks letech jsem na základní školu opět vrátila. Tentokrát sice nechodím s brašnou na zádech a neusedám každý den do školní lavice, to už by bylo v mém věku trochu moc, ale řádím tady jako uklízečka. Takže jsem v podstatě pořád školák.