Žádné velké svatomartinské slávy se na Benešovsku nekonají. Svátek si ale připomíná například benešovská vinotéka Na Chmelnici. „Příprava Svatomartinských vín již finišuje, abyste je mohli mít 11. 11. na Martina na svém stole,“ sděluje majitel vinotéky Richard Kubín s tím, že jeho podnik tradičně připravil k uvedenému svátku nabídku ze dvou osvědčených vinařství pánů Zborovského a Moravčíka. K mání, ale v omezeném množství, pak podnikatel nabízí Muškát moravský, Veltlínské červené rané nebo Modrý Portugal a také Müller Thurgau, Muškát moravský a Zweigeltrebe rosé.

Dětská oslava svátku sv. Martina v Týnci nad Sázavou:

Oslava svátku sv. Martina v Týnci nad Sázavou. | Video: Zdeněk Kellner

Svatého Martina jako ochránce a patrona všech vojáků, jezdců, koní, hus a vinařů si připomenou během svatomartinského víkendu také například v benešovské restauraci U Kovářů. „Ke svátku budeme péci husy a podávat budeme svatomartinská vína. Naší v tuto dobu tradiční nabídky pečených husí ale využijí jen ti, kteří si tuto lahůdku předem objednali. Volně na jídelníčku nebude,“ potvrdila Jana Ptáčková, provozní restaurace.

Lampionové průvody

Pečení mají už po středě 8. listopadu za sebou v Domě dětí a mládeže Benešov. Děti si tam svátek připomněly výrobou svatomartinských rohlíčků. To v Týnci nad Sázavou si světce, který podle legendy přijíždí na bílém koni a přináší s sebou i první sněhové vločky připomenou svatomartinským lampionovým průvodem.

Průvod vyjde v sobotu 11. listopadu v pět odpoledne od mateřského centra s cílem v zahradě společenského centra. S organizací pomohou jako pokaždé týnečtí skauti. Lampionový průvod na stejný čas chystají také ve Vlašimi. Začne před zámeckým parkem u fontány Pampeliška. Po cestě budou děti plnit různé úkoly. Průvod skončí u zámku, s vyvrcholením v podobě dětské diskotéky, ukázkou hasičské techniky a příjezdem světce na koni.