„V benešovské matrice je za celý loňský rok zapsáno 239 svatebních obřadů. Letos je to nyní, v září, dokonce o jeden více,“ potvrdila Květoslava Říhová, vedoucí Odboru správních věcí Městského úřadu Benešov, pod něhož spadá právě i matrika sňatků.

Svatební obřady, které se měly konat v březnu, dubnu a dokonce v květnu, který je pro pověrčivé kvůli známému přísloví o márách pro vdavky naprosto nevhodný, se přesunuly do druhé části roku na srpen, září, říjen a listopad. Více koronavirus poznamenal jen svatby cizinců. „Těch bylo dosud pouze pět, přičemž to byli lidé ze Slovenska. Na říjen je zamluvená svatba Angličanů,“ sdělila Květoslava Říhová.

Snoubenci se na území Benešova nejčastěji berou v radniční obřadní síni na Masarykově náměstí a ve Všeticích, kde se ale konají zejména církevní obřady. „Zaznamenali jsme ale také obřady na některých nepříliš častých místech jako je konopišťský zámecký park a konkrétně tamní lokalita Tuškov, Hotel Benika nebo Hotel Bellevue na benešovském Karlově,“ připomněla vedoucí odboru.

Svatby se ale konají také na už notoricky známých místech, jako jsou zámky Konopiště nebo Jemniště.

Ve státním zámku Konopiště je hned několik míst, která si svatebčané pro uzavření manželství vybírají. Jsou jimi nejen klasický svatební salon přístupný z jižní terasy, ale také přímo zámecký park. Třeba východní terasa nebo Růžová zahrada. Podle konopišťské kastelánky Jany Sedláčkové je zájem o obřad venku pod širým nebem každým rokem vyšší a nesouvisí s letošní pandemií nového čínského koronaviru.

„Snoubenci na jaře nechtěli mít obřad omezený vládními nařízeními, proto jsme kvůli koronaviru o některé svatby přišli,“ přiznala však kastelánka s tím, že další svatebčané obřad jen přesunuli do zbylé části letošního roku. „Proto máme nyní na podzim svateb dojednaných docela hodně,“ uvedla Jana Sedláčková.

Kolik svateb se po odeznění první pandemické vlny na Konopišti uskutečnilo, ale kastelánka neuvedla. „Nemáme úplně všechny spočítané, protože některé jsou stále ještě v jednání,“ vysvětlila. Předpokládá přitom, že by svateb mohlo být stejně, jako loni. Pokud se loňské číslo dohnat nepodaří, bude podle Jany Sedláčkové úbytek jen nepatrný.

Na Jemništi, zámku ve vlastnictví Jiřího Sternberga, se podle něj uskutečnily od začátku roku pouze tři civilní obřady. „I těch církevních ale letos ubylo,“ přiznal majitel zámku. Popsal současně, že doby, kdy se na Jemništi v sobotu bralo až sedm snoubeneckých párů, jsou nenávratně pryč. Do zmiňovaného bodu se přesto Jiří Sternberg už vrátit nechce. „Díky tomu, že tu nemáme tolik svateb, podařilo se nám dojednat zájezdy turistů z Austrálie,“ vysvětlil.