S demolicí původní budovy Penny marketu, který je stejně jako Billa součástí německého koncernu Rewe Group, začal jeho vlastník 20. října 2023. „Prodejna v Benešově již vzhledem ke svému stáří nesplňovala nároky na servis, jaký chceme našim zákazníkům poskytovat,“ uvedl k demolici Tomáš Kubík, vedoucího komunikace Penny s tím, že nový obchod otevře letos na jaře.

Z Tradičního velikonočního jarmarku  ve Spolkovém domě sourozenců Roškotových ve Vlašimi.
Tradiční velikonoční jarmark ve Vlašimi provázel bohatý doprovodný program

Výstavba nových obchodních prostor se v Benešově v posledních několika měsících a letech netýká jen Penny marketu. V roce 2019 německá společnost Schwarz-Gruppe, vlastník obchodů Lidl a Kaufland, nechala zdemolovat původní objekt obchodu Lidl v ulici Červené Vršky. Na jeho místě pak vyrostl obchod nový. Také ohledně Kauflandu vlastníci připravují rozsáhlé změny. Kdy je Schwarz-Gruppe spustí, ale zatím není jasné.

Práce na obnově OD Hvězda pokračují. Snímky jsou z 19. března 2024.
Benešovská Hvězda po ničivém požáru ožívá, první obchody otevřou už v květnu

V současné době končí po požáru ze 14. listopadu 2022 rekonstrukce Obchodního domu Hvězda v centru Benešova. Tamní Billa v přízemí ale obnovila prodej už na konci roku 2023. Kromě zmiňovaných obchodů mohou zákazníci v Benešově nakupovat od poloviny roku 2023 také v Albertu, který vyrostl v bývalém areálu továrny Hydraulika známé též jako Technometra.

V Benešově, který je v bývalém okrese Benešov nyní největší obcí s rozšířenou působností (ORP) žije v současnosti zhruba 16 500 lidí. Na každý z uvedených obřích obchodů tak připadá zhruba 3300 obyvatel města. Obdobná je situace a stejně tak pět supermarketů je také ve druhém ORP - Vlašimi. Ta má přibližně 11 600 lidí. Své obchody tam má Albert, Lidl, Penny market, Tesco a Billa. Na jeden supermarket tam připadá 2320 lidí. Třetí z obcí s rozšířenou působností, Votice mají zhruba 4500 obyvatel. K nakupování jim slouží Flop, Penny Market a Lidl. Každý z obchodů tak může navštívit 1500 zákazníků.