Aby mohl personál z nesvačilského letiště prověřovat znalosti čínských studentů, muselo vedení nejdříve řadu let utužovat s čínskou stranou vztahy, získat certifikát pro leteckou školu i zajistit vhodné podmínky pro mladé lidi z druhé strany světa. Všichni pracovníci letiště tak musí například umět výborně anglicky. „Nároky jsou velmi přísné. Letecká škola musí mít vhodné kapacity, kvalitu, zkušenosti, nesmí mít nehodovost. Bere se zřetel i na tým a na předchozí zkušenosti s výcvikem profesionálních pilotů. Podmínek je více než mnoho,” uvedl ředitel letecké školy v Nesvačilech Michal Markovič.

Aktuálně jsou studenti z Číny na Benešovsku již tři dny. I za tak krátkou dobu již stačili instruktorům předvést svou ochotu se učit. Před příjezdem do České republiky museli ale i oni absolvovat přípravou. Ve své domovině prošli zkušebním programem, který je na lekce v cizí zemi připravil.

Během včerejšího setkání s novináři ukázal jeden z vybraných studentů i svůj um v oblacích. Spolu s českým pilotem předvedl, jak dokáže létat ve sportovním letadle. „Překvapilo nás, jak se hned studenti adaptovali. Určitě je pilotování zajímá, do všeho se vrhají po hlavě. Stále se usmívají, nemáme s nimi žádný problém,” prozradil pilot, který studenta při letu doprovázel.