Odložení státních maturit o další rok vyvolalo na mnoha středních školách negativní reakce, jak ze strany učitelů, tak i studentů. „Nejsme rádi,“ tvrdí Jana Vaněčková, ředitelka Střední zdravotnické školy v Benešově. „Zahájili jsme vzdělávání studentů a proškolování pedagogů,“ uvedla.

Ani na benešovském gymnáziu nejsou ze situace příliš potěšení. „Byli jsme na státní maturity nachystaní. Pokud by byly odložené více než o jeden rok, jak je plánované, nebyli bychom nadšení,“ prozradil Zdeněk Zahradníček ředitel gymnázia. „Studenti se již připravovali na jinou situaci. Teď jsou na poslední chvíli nucení měnit si volitelné maturitní předměty,“ dodal.

Ani maturanty ve většině případů současný stav věcí netěší. Jako gymnazistu Jana Černého. „Celý loňský rok jsme se chystali a věnovali tomu ve škole spoustu času. Proto nechápu, proč už to nemůže zůstat tak, jak to je,“ postěžoval si maturant. K jeho názoru se připojilo i mnoho jiných žáků na škole. Státní maturity jim připadají jednoduší, než biflování desítek otázek nazpaměť.

Jinak situaci vidí na gymnáziu ve Vlašimi. Ředitelka Věra Chroustová odložení uvítala. „Nebyli jsme dostatečně připravení a proškolení. Do příštího roku budeme mít čas se věcí ještě zaobírat,“ vyjádřila svůj názor.

I ředitelka Střední odborné školy v Černoleské ulici očekávala odložení státních maturit. Loňský rok věnovali učitelé pečlivé přípravě, školením a zkušebním maturitním testům se studenty. „Jediná škoda je, že vynaložené peníze přišly opět vniveč,“ posteskla si ředitelka Soňa Jirušková. „Naši maturanti ale přijali vzniklou situaci s ulehčením, i když se na maturitu připravovali pečlivě už loni,“ dodala.