To jsou dva hlavní argumenty boje studentů Střední zdravotnické školy Benešov proti stěhování jejich instituce z areálu benešovské nemocnice na druhý konec města a slučování s jinou školou.

Střední zdravotnickou školu by totiž Středočeský kraj, její zřizovatel, rád viděl pod jednou hlavičkou se Střední odbornou školou Benešov, sídlící v Černoleské ulici.

„V této fázi je připraven pouze záměr organizační změny na sloučení škol," uvedla Nicole Mertinová, tisková mluvčí Středočeského kraje.

Hlavním důvodem slučování je podle mluvčí zájem kraje o záchranu středního zdravotnického vzdělávání 
v Benešově, které tam má dlouholetou tradici.

„Škola se totiž již několik let potýká se zásadním nedostatkem žáků a s tím i finančních prostředků ze státního rozpočtu," vysvětlila úvahy 
o sloučení škol Mertinová.

Škola sídlí v objektu benešovské nemocnice, akciové společnosti, jejímž největším akcionářem je kraj. Ročně jí za nájem platí kolem dvou milionů korun.

Škola se sice pokoušela dojednat s nemocnicí lepší podmínky, ale na ně akciovka, jejímž cílem je zisk, nepřistoupila. Smlouva tak škole skončí letos v srpnu.

„Nemohli jsme vyhovět požadavku školy na poskytnutí prostorů zdarma nebo za symbolickou cenu," vysvětlil ředitel nemocnice Petr Hostek. „Pokud bychom škole vyhověli, nechovali bychom se jako správní hospodáři. Takový krok by byl snadno napadnutelný a při auditu bychom ho nedokázali ani zdůvodnit," doplnil Petr Hostek.

Jeho vysvětlení nikterak nekoliduje s jeho míněním, že by rád školu v areálu nemocnice udržel i nadále.

„Problém je ale o tom, že škola si musí vyřešit financování pronájmu prostorů pro svou činnost se svým zřizovatelem a to platí, ať už bude mít prostory pronajaté od jakéhokoliv subjektu," připomněl šéf benešovské nemocnice.

Do boje o zachování školy v nemocnici a jejího neslučování zapojili studenti a zdravotničtí pedagogové také veřejnost. Pod petici se už podepsalo podle Jarmily Štemberkové, členky petičního výboru už dva tisíce lidí. Petiční archy pak výbor odeslal středočeskému hejtmanovi Josefu Řihákovi.

„O petici zatím informace nemám," sdělil hejtman. „ Rád bych ale zdůraznil, že se zatím jedná pouze o návrh, který bude teprve projednávat a schvalovat rada kraje," řekl hejtman.

Celý článek včetně názorů Jarmily Štemberkové ze SZŠ Benešov, členky petičního výboru nebo Jany Fialové, ředitelky ISŠT Benešov, do jejíž budovy se má zdravotní škola přestěhovat, najdete v Benešovském deníku s datem 14. března 2014.