Jeho výběru předcházelo několik náročných soutěžních kol, během nichž dokazoval odborné znalosti, dobrou psychickou, ale také fyzickou kondici. Letu na Mars se zúčastní v rámci 15. ročníku soutěže Expedice Mars.

Jakub Semrád prošel internetovým kolem, kde uspěl díky motivačnímu dopisu a vypracovanému projektu. Dařilo se mu i při semifinále v Brně za účasti 25 studentů. Během čtyř dnů mimo pracovali na odbornostních projektech – experimentech, které v prosinci poletí sbírat data do stratosféry.

Expedice Mars v současné době patří mezi přední české projekty pracující s talentovanou mládeží v oblasti přírodních a technických věd. Soutěž je organizována Dětskou tiskovou agenturou pro studenty základních a středních škol ve věku 13 až 18 let a v roce 2018 probíhá už 15. ročník. V rámci soutěže bude také vypuštěn stratosférický balón, který ponese gondolu s experimentálními zařízeními navrženými účastníky Expedice Mars.

Vyhlášení vítězné posádky pak předcházelo třídenní finále na Slovensku a třídenní exkurze do Evropské kosmické agentury. Zúčastnilo se ho už pouze 11 finalistů.

V pořadí již pátá simulovaná mise na Mars se uskuteční v rámci 15. ročníku Expedice Mars v termínu 10. až 14. prosince 2018 na Hvězdárně Vyškov. Jedná se o nejdelší studentský simulovaný let na rudou planetu v Evropě, je dlouhý 100 hodin a jeho součástí je také výstup dvou členů posádky na povrch Marsu.