To je trojice studentů Obchodní akademie Neveklov, která se v doprovodu svých pedagogů Soni Veisové a Václavy Netolické zúčastnila ve dnech 21. a 22. března v Chebu již devátého ročníku celostátního kola soutěže Enersol. Projektu, jehož hlavním posláním je podpora žáků středních škol celé České republiky, kteří se zabývají významným tématem dnešní doby. Obnovitelnými zdroji energie a ochranou životního prostředí, a dále podporou technických oborů.

Žáci slaví se svými pracemi úspěchy

„Zdálo by se tedy, že naše škola se svým zaměřením nemá co v takové soutěži pohledávat. Opak je však pravdou. Již šest let dosahují studenti naší školy se svými pracemi velmi výrazných úspěchů. Téměř každý rok máme mezi reprezentujícími za Středočeský kraj své zástupce, protože se v krajském kole umístili na předních místech nebo dokonce ve svých kategoriích zvítězili," uvedla Soňa Veisová, ředitelka OA Neveklov s tím, že její studenti mají úspěchy především ve vedlejší kategorii, a to Propagace Enersolu.

„V této oblasti máme z minulých let dokonce dva vítěze z celostátních kol. V letech 2009 a 2010 to byla Jana Remešová s prací Tvorba reklamy pro Enersol a v loňském a předloňském roce Patrik Kopečný s prací Obnovitelné zdroje v regionu, v podobě kalendáře," vyzdvihla úspěchy svých žáků Soňa Veisová.
Významných úspěchů se dočkala i letošní delegace. Tomáš zvítězil v krajském kole v kategorii Enersol a praxe, Veronika se tamtéž umístila na čtvrtém místě a Jitka vyhrála svou kategorii Enersol a inovace. Zatímco Tomáš s Jitkou jeli do Chebu prezentovat své práce, Veronika byla zařazena jako náhradnice reprezentačního družstva Středočeského kraje.

Tomáš svou kategorii vyhrál

„Se svými prezentacemi ukázali naši studenti to nejlepší, co v nich je. Tomáš Koubek, žák třetího ročníku, se stal s nejvyšším počtem bodů vítězem ve své kategorii a od poroty dostal téměř ve všech kritériích plný počet bodů. S velkou pýchou jsme slyšeli od hodnotitelů, že jeho vystoupení je to nejlepší, co za dva dny soutěže slyšeli. Ani Jitka Zderadičková, žákyně čtvrtého ročníku, se ve své kategorii neztratila a svým pěkným klidným a sebevědomým vystoupením obsadila krásné třetí místo. Oba tak výrazně přispěli svými výkony k získání druhého místa Středočeského kraje v soutěži družstev. A my jim k těmto úspěchům vyslovujeme obrovskou gratulaci," nešetřila chválou ředitelka školy, podle které patří velké poděkování za úspěchy všech žáků školy Václavě Netolické, která se již několik let věnuje výběru a pečlivému vedení žáků při přípravě na soutěž. Bez jejího úsilí by se prý Obchodní akademie Neveklov těmito úspěchy nemohla pyšnit.

V Táboře už půjde  o mezinárodní klání

Tomáše Koubka čeká navíc ještě jeden velmi významný úkol. Bude reprezentovat Českou republiku na mezinárodním kole v Táboře ve dnech 18. a 19. dubna, kde se utká se studenty z Německa, Litvy, Slovinska, Slovenska, Polska a Rakouska.

Soutěž se neobešla bez malého mráčku

„Nebýt jedné malé skvrnky mohli bychom konstatovat, že jsme se z letošního devátého ročníku soutěže Enersol vraceli opravdu jen s výbornou náladou. Pořádající škola totiž nezajistila vítězům, jak jednotlivcům, tak vítězům soutěže družstev vůbec žádné odměny ani suvenýry, což nebylo v minulých letech zvykem. Chci tedy poděkovat Občanskému sdružení rodičů a přátel školy při OA Neveklov, že budu moci vítězné žáky odměnit prostřednictvím fondu ředitelky školy, který je u OSRPŠ zřízen," dodala ředitelka Soňa Veisová.