„Každý strom je svědkem své doby a všeho, co se v jeho okolí po mnoho let děje. Když se stromy spojí, je to paměť, ať už jedné rodinné zahrady, vsi, města, národa, ba dokonce celého světa. Věřím, že nově vysazený strom bude okolo sebe vídat lidi, kteří budou žít ve svobodné a tolerantní společnosti,“ uvedla Aneta Langerová.

Při festivalu „Drž rytmus“ mohou zájemci zažít nejen výsadbu výročních stromů u týneckého úřadu a u zdejšího společenského centra, ale také si užijí zábavu, tvoření a soutěže. Bohatý program bude připraven v zázemí festivalu u řeky Sázavy, v týneckém Náklí, od 10 hodin.

Během akce pořadatelé poděkují také dobrovolníkům, kteří se účastnili jarního úklidu, známého jako Čistá řeka Sázava. „Čistou řeku Sázavu jsme letos pořádali už po třinácté. Festival proto bude zároveň příležitostí pro všechny, aby ukázali, kam se díky projektu za tu dobu posunuli, co všechno je naučil. Budou se na něm prezentovat školky a školy, firmy i jednotlivci,“ řekla ředitelka společnosti Posázaví, Bohunka Zemanová. Letos se do úklidu řeky a jejího širokého okolí zapojilo na 3 500 dobrovolníků, kteří dohromady sesbírali přes 30 tun odpadu.

Další vysazení stromu svobody ke vzniku Českoslovenka se chystá na 27. říjen v Třemošnici. Dohromady tak bude těchto stromů v okrese osm. Nejdříve, na začátku roku, byl zmapovaný strom v Sázavě, Manělovicích, Stranném a Střezimíři, později v Neveklově, a nově přibyly dva v Týnci nad Sázavou a následovat bude strom svobody právě v Třemošnici. “Strom bude vysazen v rámci oslav sto let od vzniku republiky a bude mít výsadní postavení uprostřed obce. Okolo stromu plánujeme vybudovat kulatou lavičku,” řekli pořadatelé třemošnické akce s tím, že budou rádi za finanční příspěvky na nákup již vzrostlejšího stromu.

Výročí vzniku Československa letos připomíná nejen tento projekt cílený na Stromy svobody. V rámci okresu jsou mapovány i Lípy republiky, které byly vysazeny za stejným účelem, tedy vzpomenout na vznik české, respektive československé státnosti. Krom stromů v Sázavě, Louňovicích pod Blaníkem a Ouběnicích jsou k projektu nově přidány i lípy z Křečovic. Lipové stromořadí připomíná kulturní tradice této obce a jejího okolí, a podle dostupných informací bylo vysazené k 20. výročí založení republiky v roce 1938.

Výsledkem těchto dvou projektů ale nemají být jen databáze významných stromů. Organizátoři chtějí zároveň motivovat města, obce i spolky k vysazení dalších dřevin, které by byly památkou letošního stého výročí, tak jak se to podařilo v Týnci nad Sázavou, a plánuje se v Třemošnici. „Správně provedená výsadba i následná péče je základem úspěchu, aby se ze stromu mohli těšit i naši potomci,“ doplnil k záměru pracovník péče o zeleň a člen týmu Stromy svobody Lukáš Sykáček.

Festival “Drž rytmus”:Týnec nad Sázavou, v části Náklí u řeky Sázavy
v sobotu 12. května od 10 do 17 hodin

program: Hudba, malování, drátování, keramika, rybaření, rýžování zlata, ekologické praní a mytí, dařiště, výstavy, historie, příběhy, promítání, bylinkové recepty, domácí kuchyně, Kácovské pivo, Šternberské koláče, lanový park, trenažér řízení lodi, půjčení lodě

Sázení stromů svobody v rámci festivalu “Drž rytmus”:První sázení - od 12 hodin
Hotel Týnec, Klusáčkova, Týnec nad Sázavou

Druhé sázení - od 12.30 hodin
u městského úřadu, K Náklí, Týnec nad Sázavou