Již nyní je na Benešovsku evidováno sedm stromů, které v minulosti lidé vysadili jako připomínku samostatnosti národa. Určitě zde ale těchto stromů existuje mnohem více. Do jejich hledání se může zapojit každý. „Založili jsme speciální webové stránky Lípy republiky, které jsou nositelem databáze těchto jubilejních stromů, a budeme rádi, když se k našemu nadšení připojíte a budete s námi objevovat dřeviny, ze kterých dýchá historie,“ vyzval dendrolog Aleš Rudl.

Význačné stromy na Benešovsku

Kliknutím zvětšíte.

Z dosavadního pátrání vyplývá, že Lípy republiky byly nejčastěji sázeny na počest výročí v letech 1919, 1928, 1968, ale i 1998. Na Benešovsku jsou ale i stromy, které nadšenci vysadili k výročí Československa i v jiných letech, a v databázích projektů zatím nefigurují. „Lípu srdčitou jsme vysadili k připomínce výročí Československa v roce 2016 u Libouně u kapličky svaté Anny,“ poznamenal Vladimír Bron, zakladatel vlasteneckého spolku.

Výsledkem projektů ale nebudou jen databáze význačných stromů. Organizátoři chtějí zároveň motivovat města, obce i spolky k vysazení dalších dřevin, které by byly památkou letošního stého výročí. „Správně provedená výsadba i následná péče je základem úspěchu, aby se ze stromu mohli těšit i naši potomci,“ doplnil k záměru pracovník péče o zeleň a člen týmu Lukáš Sykáček.