VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Středočeský Kramerius putoval do Chocerad

Chocerady – Jednou z pěti neprofesionálních, dobrovolných knihovnic, které odborná porota ocenila za jejich přínos při zvelebování obecní knihovny, nadšení, obětavost a podporu společenského života v obci titulem Středočeský Kramerius 2015 byla i Lucie Vrtalová z Chocerad.

4.11.2015
SDÍLEJ:

Titul Středočeský Kramerius 2015 získala i knihovnice z Chocerad Lucie Vrtalová.Foto: archiv Lucie Vrtalové

Podle Jiřího Miky, ředitele Středočeské vědecké knihovny v Kladně, kde se slavnostní akt konal, má každoroční udílení ocenění především symbolický význam.

„Smyslem soutěže je vlastně poděkování lidem, kteří dobře dělají svou práci, která je jejich koníčkem, a jejich práce je mnohdy nedoceněná. Zároveň je to i motivace pro ostatní dobrovolné knihovníky a knihovnice, aby se i oni pokusili udělat z malé knihovny kulturní centrum obce. V neposlední řadě tím chceme motivovat i vedení obcí k co možná největší podpoře svých knihoven," podotkl ředitel Středočeské vědecké knihovny v Kladně. 

V soutěži se hodnotí přístup do knihovny pro seniory a handicapované, otevírací doba a podpora obce, znalost a odbornost knihovníka, jeho zájem o sebevzdělávání, spolupráce se školami, motivační programy pro čtenáře, webové stránky, počet vypůjčených knih, velikost a přírůstek knižního fondu, vzhled knihovny, vývoj počtu čtenářů nebo počet akcí.

„Já jsem knihovnicí od roku 2012. Vlastně jsem se jí stala rok poté, co jsme se do Chocerad přestěhovali z Prahy," prozradila v úvodu Lucie Vrtalová, která před příchodem do Chocerad působila coby textilní výtvarnice v jednom z pražských divadel, a jako asistentka na vysoké škole umělecko-průmyslové, kterou sama vystudovala.

V době, kdy se Vrtalovi nastěhovali do rodinného domku v Choceradech, byla Lucie na mateřské dovolené a hledala nějaký přivýdělek. A právě tehdy opustila shodou okolností dlouholetá choceradská knihovnice svůj post a knihovnu čekala velká modernizace. Bylo třeba převést evidenci bezmála osmi tisíc titulů knih a všech klientů obecní bibliotéky do elektronického knihovního systému Clavius.

„Mě knížky vždycky bavily, takže jsem se dohodla se starostkou Evou Bubnovou, že knihovnu převezmu. Navíc díky své profesi a paní starostce, která mi dala při přerodu knihovny volnou ruku, za což jí moc děkuji, se mi podařilo prostory zútulnit," vysvětlila Lucie Vrtalová, která si nemyslí, že v současné době se mají v knihovně pouze půjčovat knihy, ale má být i jakýmsi komunitním centrem.

Proto se snaží alespoň jedenkrát měsíčně pořádat v bibliotéce různorodé besedy. Žádné intelektuální přednášky, kdy jeden člověk mluví a ostatní jen tiše naslouchají, ale zajímavá posezení plná otázek a odpovědí.

„Začínali jsme egyptologem Jiřím Janákem, pak tady byla přednáška o astronomii. Pozvání přijala i paní Eva Strusková, která napsala knížku o animaci, jsou tady i cestopisné besedy. Byl tady například Martin Smetana, který žije v Choceradech a strávil měsíc v Bolívii a Peru. Vždycky se snažím, aby se to týkalo knih. Ale není to pravidlo," zdůraznila oceněná knihovnice.

Stejně tak jako v původních prostorách knihovny, v budově základní školy, tak i nyní v budově Mateřského centra Sluníčko, kam se knihovna v září letošního roku přestěhovala, se Lucie snaží věnovat i dětským čtenářům. Spolupracuje se školou, kdy jednou za jeden, dva měsíce připravuje pro žáky komponované pořady ušité přesně na míru potřeba pedagogů, a každý čtvrtek přichází do choceradské bibliotéky děti ze školní družiny.

„Snažím se, aby byla knihovna zajímavá i pro ty úplně nejmenší. Takže už pro dvou, tříleté děti pořádám kombinované pořady. Trvají zhruba pětačtyřicet až padesát minut, kdy jim nejprve čtu nějakou českou klasiku, potom jim pustím dvě pohádky večerníčkového formátu a nakonec je výtvarná dílna, která se tématicky váže k tomu, co jsem jim četla. A nechybí ani tématické občerstvení. Když máme na pořadu pohádky O pejskovi a kočičce, tak napeču například sušenky ve tvaru pejsků nebo kočiček," popsala jednu z mnoha akcí v choceradské knihovně, které se konají vždy od října do března Lucie Vrtalová.

Knihovna je otevřena tři dny v týdnu a tak, aby provozní doba vyhovovala každému. Tedy jeden den od 12 do 17 hodin, druhý den 10 do 14 hodin a v sobotu mohou zájemci knihovnu navštívit v průběhu dopoledne. Zbylé dva dny pak Lucie Vrtalová dělá práci, kterou nelze vykonávat, když jsou v knihovně lidé. Například nákup, obalování a zapisování nových knih.

Stejně tak jako knih i škála lidí, kteří do knihovny přichází, je různorodá. Děti si nejvíce půjčují dětské detektivky, nebo knihy typu Malý poseroutka, což je něco na způsob komixů, či Cesta malého pána. Dospělí pak severské detektivky, romány, bestsellery, ale i českou klasiku.

„Děti sem chodí tak do páté třídy. Potom pouze ty, které čtení fakt baví. A co se týká dospělých, buď mladé maminky s dětmi, a pak až tak kolem 55 až 60 let. Co je málo zastoupená skupina, tak to jsou muži. Těch sem chodí opravdu minimum," zkonstatovala Lucie Vrtalová a dodala, že nebýt její milé kolegyně Jiřiny Hanové, která jí se vším pomáhá, často na úkor svého volného času nemohla by celou řadu kulturních akcí na půdě knihovny vůbec pořádat.

Autor: Martina Křečková

4.11.2015
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 16 000 Kč

Prodavači ostatního zboží v prodejnách prodavač/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Benešov Čechova ulice, Praxe v oboru. Kontaktovat emailem, telefonicky 8,00-16,00 nebo osobně.. Pracoviště: Perfecta,spol. s r.o., Čechova, č.p. 2123, 256 01 Benešov u Prahy. Informace: Zdeněk Červ, +420 725 688 210.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 22 000 Kč

Technici v oblasti vodohospodářství (kromě úpravy a rozvodu vody) Diagnostik vodovodních sítí. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 24500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště Benešov, , Životopisy zasílejte na e-mail, nebo na adresu Černoleská 1600, 256 13 Benešov., Kontaktní osoba zaměstnavatele: p. Vlachová Zora, e-mail: vlachova@vhs-sro.cz, , tel. 840 205 206 linka 123, mobil 724431965Další požadavky: řidičský průkaz sk. B, spolehlivost, samostatnost, pečlivost, aktivita, pohotovost. Pracovní náplň je vyhledávání poruch na vodovodní síti a vyjadřování k technické dokumentaci. Požadujeme dohodu o pracovní pohotovosti. Stravenky, příspěvky na životní pojištění.. Pracoviště: Vodohospodářská společnost benešov, s.r.o., Černoleská, č.p. 1600, 256 01 Benešov u Prahy. Informace: Zora Vlachová, +420 724 431 965.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 28 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) Řidič nákladního automobilu. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč, mzda max. 33000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Řidičský průkaz sk. C a průkaz profesní způsobilosti podmínkou. Praxe v řízení autodomíchávače výhodou.. Pracoviště: Imc holding spol. s r.o. - betonárka vlašim, Průmyslová, 258 01 Vlašim. Informace: Miloš Černý, +420 602 323 341.

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 13 000 Kč

Pomocníci v kuchyni Pomocná pracovnice do kuchyně. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště Samopše, praxe vítána, spolehlivost,, chuť pracovat. Náplň práce: příprava zeleniny, příprava snídaní, svačin a studených večeří, pomoc při výdejích jídel, mytí nádobí a jiné pomocné práce . Pracovní doba od 6:00 -18:00 - krátký, dlouhý týden. Po zkušební době osobní ohodnocení. První kontakt telefonicky nebo emailem - info@ddpsamopse.cz. Pracoviště: "člověk zpět k člověku"01, 285 06 Sázava. Informace: Jindra Richterová, +420 314 314 585,314 314 584.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Benešovské mažoretky a jejich trenérka Martina Procházková.
4

Benešov hostí velkou podívanou, přijedou mažoretky z celých Čech

Ilustrační foto.

Zloději kol mají pré, zámek je často odradit nedokáže

Sedm cizinců na jednoho číšníka a bitva o Cheb: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 23. dubna 2018.

Kraj se ptá Říčan: Kam odkloníte kamiony, které nechcete?

Střední Čechy – Boj říčanské radnice o obnovení zákazu průjezdu kamionů těžších než 12 tun, jehož listopadové vyhlášení bylo v únoru zrušeno kvůli nesrovnalostem v úředním postupu, dospěl k novému mezníku. Poté, co se Městský úřad v Říčanech obrátil na radu kraje s žádostí o stanovisko k připravovanému omezení tranzitní dopravy na svém území, radní v pondělí odpověděli: žádají o doplnění návrhu objízdných tras.

Kraj i jeho organizace zveřejní své zakázky. Kromě správy silnic

Střední Čechy – Spokojenější mohou být po pondělku ti, kteří volají po větší transparentnosti veřejné správy. Středočeští radní schválili směrnici, podle níž budou od začátku června krajské zakázky malého rozsahu převyšující sto tisíc korun (bez DPH) zveřejňovány na internetu prostřednictvím Profilu zadavatele. Pro příspěvkové organizace kraje budou stejná pravidla platit od 1. září – s výjimkou Krajské správy a údržby silnic Středočeského kraje. Ta se má připojit nejpozději k 1. červnu příštího roku; po zkušebním provozu. Jeho cílem je prověřit, zda při miliardovém objemu zakázek správa silnic nově nastavovaný režim zvládne.

Soud Rathovi nepřikývl, pár tisíc mu přiznal

Střední Čechy – Požadoval třicet tisíc korun, prozatím vysoudil necelou polovinu: dvanáct tisíc korun. To v pondělí odpoledne sdělil někdejšímu hejtmanovi Středočeského kraje Davidu Rathovi svým nepravomocným rozhodnutím Obvodní soud pro Prahu 2. Projednával jeho žalobu na stát v souvislosti s děním u středočeského soudu, u něhož Rath byl (a stále ještě je) souzen v souvislosti s údajným podílem na korupčních manipulacích s výběrovými řízeními na stavební a zdravotnické zakázky Středočeského kraje. Proti aktuálnímu rozhodnutí je možno podat odvolání; věcí by se pak ještě zabýval odvolací senát Městského soudu v Praze.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT