„Od půlnoci do půl sedmé hodiny ráno jsme vyjeli k patnácti událostem,“ informovali ve čtvrtek ráno středočeští hasiči na platformě X.

Ve dvanácti případech šlo podle jejich vyjádření o odstranění popadaných stromů, dvakrát pak o lehčí dopravní nehody. Patnáctý výjezd byla reakce na volání eCall, hasiči však uvedli, že byl omylem zmáčknutý.

„Protože pořád fouká, dá se očekávat, že událostí bude postupně přibývat,“ doplnili středočeští hasiči.

close Výjezdy hasičů v noci na čtvrtek 21. prosince 2023 info Zdroj: HZS Středočeského kraje zoom_in Výjezdy hasičů v noci na čtvrtek 21. prosince 2023

Tuto predikci naznačuje i vyjádření Českého hydrometeorologického ústavu. Ten již ve středu vydával celorepublikovou výstrahu v souvislosti se silným větrem, která se týkala jak noci na 21. prosinec, tak samotného čtvrtečního dne.

„K dalšímu zesílení větru bude docházet ve čtvrtek v odpoledních hodinách a na většině území Čech budou nárazy větru od 18 do 25 m/s (65 až 90 km/h), zpočátku bude místně slabší na severu Čech a na Moravě a ve Slezsku bude vítr mírnější s nárazy 15 až 20 m/s (55 až 75 km/h),“ napsali meteorologové na platformě X a připojili i varování před pádem stromů či problémům s elektřinou.

„Vzhledem k podmáčené půdě a očekávaným srážkám může docházet k častějším pádům stromů a větví a pravděpodobným problémům v energetické síti,“ doplnili.