Ještě před týdnem Deníku řekla, že vše bude zvažovat a hledat cesty, jak by se daly obě funkce vykonávat souběžně. Uvedla, že by nechtěla zklamat voliče, kteří jí dali 14 553 preferenčních hlasů (jež ji ze čtvrtého místa kandidátky posunuly výš), a také připomněla, že z Benešovska se nikdo další do Poslanecké sněmovny nedostal. Rovnou ale řekla, že pokud bude postavena před volbu, je rozhodnuta předem: chce zůstat hejtmankou. 

Oponenti měli jasno hned

Političtí oponenti zdůrazňovali, že sedět na dvou takovýchto židlích současně není možné; zodpovědně a naplno stát v čele krajské rady a zároveň vykonávat poslaneckou práci se prostě nedá. Někdejší statutární náměstek hejtmanky Vít Rakušan (STAN) už před parlamentními volbami naznačoval, že v případě svého zvolení do sněmovny on sám post ve vedení kraje opustí, aby se naplno mohl naplno věnovat poslanecké práci. Martin Kupka (ODS) pak výslovně uvedl, že práce na obou postech se současně zastat nedá, zvlášť když si hejtmanka s novým rozdělením funkcí v krajské radě vzala pod patronát velice náročnou oblast regionálního rozvoje. „A všichni vědí, že do značné míry řeší i resort dopravy. To je nezvládnutelné,“ rýpl Kupka s tím, že kumulaci funkcí odmítá. Hejtmanka navíc působí také v benešovském zastupitelstvu; ve městě, kde je doma, je i členkou rady. 

Poslance si chce „pohlídat“

K závěru, že si musí vybrat, nyní došla i sama Jermanová: pracovitost a velké nasazení nestačí; den má jenom 24 hodin a týden pouhých sedm dní. V úterý odpoledne proto oficiálně oznámila, že se získaného mandátu vzdává. Řekla to na Žofínském fóru v Praze, nad jehož konáním převzala záštitu a jehož program byl věnován cestovnímu ruchu; jak právě ve Středočeském kraji, tak i dalším souvislostem z hlediska kvality služeb, informačních systémů, nabídky ubytování, rozvoje dopravy či péče o kulturní dědictví. „Kraj je pro mě priorita,“ vysvětlila hejtmanka, proč se rozhodla mandát nepřijmout – navzdory velké voličské podpoře, o níž prohlásila, že ji potěšila. Co poslanecká práce obnáší, přitom velmi dobře ví; v minulosti působila i jako místopředsedkyně sněmovny.
„Své rozhodnutí jsem učinila po dlouhých debatách s lidmi v mém okolí. Reflektovala jsem také názor vedení hnutí ANO,“ konstatovala Jermanová. Voličům, kteří ji na kandidátce „kroužkovali“, vzkazuje, že ve sněmovně budou pracovat její kolegové – včetně tří krajských zastupitelů. A ona s nimi chce být v kontaktu. „Věřím, že si dohlédnu na to, aby náš kraj zastupovali co nejlépe. Samozřejmě zřídí také poslaneckou kancelář v Benešově,“ prohlásila.

V kraji panují nové poměry

Připomněla, že už před volbami veřejně prezentovala svůj hlavní cíl: dokončení volené funkce krajské hejtmanky. A na tom nechce nic měnit; právě naopak. „Po velmi vypjaté volební kampani a po změnách, které nás potkaly v koalici na kraji, jsem dospěla k rozhodnutí vzdát se svého poslaneckého mandátu,“ zmínila vyvrcholení krize v koalici vládnoucí Středočeskému kraji, kde hnutí ANO před týdnem vypovědělo smlouvu dosavadním partnerům ze STAN, ODS a Nezávislým Středočechům a nyní vládne společně s ČSSD a s podporou KSČM.

V práci pro kraj se Jermanová chce v příštích měsících soustředit na řešení problémů, které jsou dlouhodobě pociťovány jako palčivé: na změny v oblasti dopravní infrastruktury i ve zdravotnictví a na reformu školství. „Chtěla bych do kraje přivést více investorů a také více zahraničních turistů,“ naznačila další cíle, na jejichž naplnění by střední Čechy chtěly pracovat v úzké součinnosti s Prahou, ale také ve spolupráci s jednotlivými městy a obcemi i s podnikatelskými subjekty. Dodala, že chce rovněž intenzivněji komunikovat se starosty obcí – a míní pokračovat i ve výjezdech do regionů za setkáními s občany.

Do sněmovny půjde náhradník

V žebříčku poslaneckých náhradníků za ANO figuruje nejvýše Milan Pour (52) z Milovic, starosta města. Dále v seznamu případných nástupců následují Miroslav Samaš (51) z Rakovníka, místostarosta města, Adriena Gabrielová (44) z Nymburka, místostarostka města, Miloš Babiš (57) z Mnichovic, poslanec a Ivana Dobešová (57) z Votic, poslankyně.