„Povodňová pohotovost, Vydatný déšť, Povodňová bdělost. Od 02.01. 10:24 do odvolaní,“ napsal po 10. hodině dopoledne ČHMI na platformě X, kde rovněž zveřejnil mapu ukazující aktuální povodňovou situaci.

Situace je o poznání klidnější než minulý týden, kdy hladiny řek dosahovaly i třetího stupně povodňové aktivity, tedy stavu ohrožení. Aktuálně jsou řeky nejvýš na druhém stupni, tedy stavu pohotovosti. To s však týká oblastí Trutnov, Dvůr Králové nad Labem a Hořice a oblasti Šumavy.

Ve Středočeském kraji platí většinou stav normální, v některých oblastech je však vyhlášen první stupeň povodňové aktivity. Takzvaný stav bdělosti je vyhlášen pro oblast Vlašimi, ale také pro okresy Kutná Hora a Mladá Boleslav a oblasti Poděbrady, Mělník, Příbram a Hořovice.

„Vzestupy hladin řek, kdy se voda ještě nevylévá z břehů. Možnost zvýšeného odtoku vody a snížení stability stromů v podmáčené půdě. Doporučuje se sledovat vývoj situace a jeho prognózu. Vyvarovat se koupání, plavání, jízdy lodí a pohybu v korytě toku,“ vysvětluje stav bdělosti v rámci výstrahy ČHMI na svém webu.