„Úplná uzavírka centrální části města se týká Masarykova a Malého náměstí, ulic Pod Brankou, Vnoučkovy, Tyršovy, Pražské a také Nové Pražské,“ uvedl Roman Bláha, vedoucí odboru dopravy Městského úřadu Benešov s tím, že uzavírka začne platit už v pátek v 18 hodin. Uvedenými místa auta projedou zase až v sobotu v 19 hodin.

Důvodem poměrně dlouhého a svým rozsahem širokého uzavření částí města není nic jiného, než pravidelná akce – Májové slavnosti. Ty vypuknou sice až v sobotu ráno, už v předvečer se ale na místo začnou stahovat nepostradatelné atrakce.

„Slavnosti se ponesou ve znamení vzpomínek na císaře Viléma II., který v roce 1914 navštívil Konopiště ve svém automobilu Laurin & Klement,“ poodhalil zaměření jarní slávy Pavel Němec, vedoucí oddělení kultury a prezentace města MěÚ Benešov.

Ani tentokrát návštěvníci Benešova nebudou ochuzeni o dobové stánky s tradičními řemesly a zkrátka nepřijdou ani gurmáni. „O zábavu se postarají amatérští i profesionální umělci,“ připomněl Němec.

Akce začne na Masarykově náměstí už před desátou hodinou. V deset vystoupí Folklórní soubor Benešáček a po něm Big Band Pacholata. V pravé poledně do centra města dorazí kolona historických automobilů a z nich diváci vyberou ten nejhezčí. Hodinu po poledni se veřejnosti představí dobové hasičské sbory a také ostrostřelci. Hned po nich na Masarykovo náměstí dorazí generální štáb pruského císaře a po něm i samotný pruský císař Viléma II.

Například v 15 hodin přijde pobavit ten, který se proslavil hláškou: „Poslušně hlásím, že jsem opět zde…“

Program však neskončí ani po odjezdu pomazané hlavy nebo dobrého vojáka Švejka. Návštěvníci Benešova se pobaví až do 19 hodin.