Co se týká stran, většina se tvorbou kandidátek teprve zabývá, pouze minimum má kandidátní listinu skutečně hotovou a stanoveného lídra. Jiné nechtějí zatím ani prozradit, jaká budou ústřední témata, která přednesou svým voličům.

Oslovili jsme proto tradiční politické strany, které kandidovaly v minulých komunálních volbách, s dotazem, jak jsou na nadcházející volby připravené.

Post starosty bude chtít obhájit současný starosta Petr Hostek za ČSSD. Strana má hotovou pracovní verzi kandidátky. „Můžeme říct, že máme kandidátku sestavenou, budu jejím lídrem,“ řekl Petr Hostek. V současné době tak čeká kandidátku schválení.

Program označil Petr Hostek za tradičně sociálně demokratický. Budou se chtít věnovat tématům jako je bezpečnost ve městě, rozvoj infrastruktury, školství. „Hlavním tématem bude i Bezpečné město, zdravé město. Chceme dostat děti z ulic do tělocvičen. Byli bychom velice rádi, kdybychom mohli vybudovat důstojné startovací byty pro mladé páry, aby byl Benešov atraktivnější pro tuto skupinu lidí,“ vysvětlil.

Svého lídra má také STAN, bude jím Jana Čechová. „Kandidátka je hotová ze dvou třetin. Stále máme ještě čas na přemýšlení, ladění a vymýšlení nejlepších konceptů,“ řekla Benešovskému deníku.

Také hovořila o tématech, kterými bude chtít STAN oslovit voliče. Jedním z bodů je dlouhodobý rozvoj města. „To znamená koncepční plán na jeho rozvoj ne v horizontu jednoho volebního období, ale na deset, dvacet let. Tím je myšlena výstavba i investice,“ řekla. Dále půjde o oblast zdravých financí města, rozvoj služeb pro lidi, zázemí pro rodiny s dětmi, ale i seniory a mladé lidi, aby zůstávali v Benešově. „Pak tu jsou dílčí věci, který jsou desítky: třeba podpora třídění odpadu v Benešově, zklidnění dopravní situace u škol,“ vyjmenovala Jana Čechová některé body.

S kandidátkou benešovské KSČM jsme hovořili s Ivanem Cinkou. „Pracujeme na ní, konečná verze bude až po schválení městské organizace. Za lídra kandidátky budu navrhovat stávajícího zastupitele Michala Budlovského. Je odborník na bytovou problematiku a vše s tím spojené,“ řekl.

Co se týká prioritních témat, KSČM se chce zajímat o koncepční řešení výstavby v Táborských kasárnách. „Vždy budeme prosazovat doplnění služeb a vybavenosti, když bude probíhat v Benešově bytová výstavba. Také si myslíme, že Benešov má stále málo ploch pro odpočinek a relaxaci,“ řekl Ivan Cinka.

Jaroslav Hlavnička z benešovské Volby pro město nám řekl, že na kandidátní listině v tuto chvíli pracují. Potvrdil, že lídrem bude on. „Kandidátku máme téměř hotovou,“ podotkl. K programu se zatím nechtěl vyjadřovat, dokud nebude interně probraný.

Tisková mluvčí ODS Jana Havelková uvedla, že v Benešově ještě o kandidátce rozhodnuto není. „ODS je demokratická strana a kandidátní listinu volí vždy jednotlivá místní sdružení na místních sněmech, proto v tuto chvíli nelze říci, kdo bude na kandidátce, případně na jakém místě,“ vysvětlila. Finální podobu programu podle jejích slov představí místní sdružení ve chvíli, kdy bude hotové.

Tisková mluvčí KDU-ČSL Denisa Morgensteinová v tuto chvíli nechtěla věc komentovat. „Zatím žádné informace nemůžeme sdělovat, stále to je v jednání s koaličním partnerem,“ uvedla.

Hnutí ANO bude mít podobu kandidátek známou v sobotu po krajském sněmu, řekl krajský předseda František Petrtýl. „Budeme jednat, co bude tím ústředním tématem, i jaká budou místní témata,“ uvedl.

Předseda místní organizace TOP 09 Marian Klásek nám řekl, že se jedná o předčasný dotaz. „Na odevzdávání kandidátek je čas do konce července,“ uvedl.