„Kolaps dopravy zapříčinila porucha na zabezpečovacím zařízení,“ vysvětlil Pavel Halla, mluvčí Správy železniční dopravní cesty.

Vlaky tak nemohly projíždět stanicemi standardním způsobem. Bez možnosti řídit dopravu pomocí počítačů celý systém zkolaboval. Proto se čekalo na obsazení všech stanic výpravčími. Než se tak stalo, doprava od 5.50 do 7.15 kompletně stála.

Vlaky proto během dopoledne jezdily náhradním, nouzovým způsobem za pomoci vypravování jednotlivých spojů výpravčími z každé stanice.„Na prvním místě je bezpečnost cestujících. Nejprve se tedy musel zajistit bezproblémový průjezd vlaků všemi stanicemi,“ dodal Halla.

„Klíčové spoje tady stojí, žádné vlaky Strančicemi neprojedou,“ volal po sedmé hodině přímo z trati student Tomáš Macháček.

Podle informací Českých drah se více než hodinové zdržení dotklo dvou osobních a jednoho spěšného vlaku. Autobusová náhradní doprava tak vůbec zapojena nebyla.

„Z Benešova jsem vyjela v půl šesté a do Prahy vlak dorazil až po osmé hodině. Je to hrůza,“ postěžovala si v internetové diskuzi čtenářka Monika.

Vlaky po čtvrt na osm už podle Hally jezdily normálně.