Kloní se k jinému způsobu. „Chceme především zklidnit dopravu, aby se tu zvěstovští obyvatelé cítili bezpečně,“ předeslal starosta obce Karel Babický.

Obcí prochází krajská silnice z Votic do Louňovic pod Blaníkem, po níž denně projede přes dva tisíce vozidel. Navíc je dlouhodobě uzavřená silnice II/112 z Benešova do Vlašimi a nákladní auta jezdí objížďkou přes Votice a právě Zvěstov.

Deník na návštěvě.Deník na návštěvě.Zdroj: DENÍK

Asi kilometr dlouhý průjezd Zvěstovem po široké silnici má tři dlouhé rovinky. Ty svádějí řidiče k sešlápnutí plynu a nedodržování povolené rychlosti. A jak starosta připomíná, zpomalit je nepřinutí žádná značka ani ukazatel rychlosti. „Zklidnění dopravy se tedy dá docílit jen mechanicky, překážkou v provozu,“ míní.

Příčné prahy by prý nebyly řešením. Při jejich přejíždění vzniká hluk a navíc se vozidla za prahem se zase rozjíždějí, což přináší více výfukových plynů. Zvěstovští proto usilují o vybudování takzvaných vjezdových bran na obou koncích obce. Ty spočívají ve výstavbě středového ostrůvku a vybočení rovné silnice kolem něj. Řidiči tak nemohou jet příliš rychle a musejí „vykroužit esíčko“. Obdobné zařízení funguje třeba v Neustupově nebo benešovských ulicích Vlašimská a Na Bezděkově či nově v Bukovanech. Právě tam se ukazuje, jak účinná zbraň to proti „rychlíkům“ je.

Kdy se Zvěstovským podaří záměr realizovat nebude úplně záležet na nich. K takové stavbě na komunikaci ve správě Středočeského kraje musí dát souhlas silniční správní úřad a také Policie ČR.