Po středních Čechách, náš okres nevyjímaje, se už prohání jezdci na koních po vyznačených stezkách, které jsou určené speciálně pro ně. A to i přes to, že nejsou kompletně dokončeny. Tak se má stát podle organizátorů nejpozději do konce roku.
„Jsou určité úseky, které ještě nebyly označené, ale z pětasedmdesáti procent je už středočeská stezka připravená. Asi 450 kilometrů tras je již otevřených a jezdí se po nich,“ řekl manažer projektu Oldřich Špurek.
Na Benešovsku je připravena ke kolaudaci část trasy vedoucí od Českého Šternberka do Poříčí nad Sázavou. Za jejím vznikem stojí Jan Malý z Čistce. „Zbývá nám maximálně doplnit cedulky. V jiných částech je však problém, protože někteří lidé, co se o značení měli postarat, se na to vykašlali. Navíc teď v létě mají zemědělci nejvíc práce, takže se nemohou zaměřovat na stezky,“ vysvětlil.
Byť turisté na koňských hřbetech ještě nemají k dispozici mapu pro Benešovsko, na trasu se už nedočkavě vydávají. Speciální značení jim totiž zjednodušuje orientaci, a tak si mohou užívat projížďky, aniž by museli bloudit. „Každou chvíli se tu nějací cestovatelé potácí, ač není trasa známá,“ smál se Jan Malý.
Koňmo jezdí turisté už i po trase mezi Kácovem a Golčovým Jeníkovem, která už dokonce prošla i kolaudací. „Dalo nám to dost práce. Tři týdny jsme intenzivně značili trasu, předtím jsme ji však museli vymyslet, projet, domluvit se se všemi obcemi a majiteli pozemků,“ vyjmenovávala spolutvůrkyně zmíněné koňské stezky Markéta Wimmerová z čestínského statku Dolní Dvůr.
Stezka v Golčově Jeníkově navazuje na východočeskou stezku, problém zatím nastává jezdcům v Kácově, kde končí. „Od Kácova směrem na Český Šternberk ji možná budeme dělat také my, aby ta stezka vedla odněkud někam. Člověk, který to měl na starosti původně, se k tomu zatím nemá. Možná se do toho pustíme hned v září,“ přislíbila Wimmerová s tím, že ne vždy jsou lidé ke koňákům vstřícní.
„Občas se nám ozývají hlasy, hlavně jednotlivců, že si nepřejí, aby to šlo třeba podél zahrady, ale jelikož trasu vedeme po obecních komunikacích, nepřijde nám to jako vhodný argument,“ dodala organizátorka z Dolního Dvora.
K realizaci středočeské stezky přispěl organizátorům i krajský úřad. „Dal nám přibližně dva a půl milionu korun,“ sdělil manažer projektu Oldřich Špurek.