Cyklostezky si mohou zájemci vybrat podle obtížnosti, počtu kilometrů i oblasti, kde se na svých kolech projedou. Trasy vedou městy, vesnicemi, ale také lesy nebo kolem muzeí, hradů či řek. Možností je doopravdy přehršel. I pro rodiny s dětmi se cyklostezka najde. Na malý rodinný výlet je možné vyjet z Týnce nad Sázavou a přes Brodce kolem řeky Sázavy se vrátit zpět do místa startu.

Mezi dvacet oficiálních cyklistických tras se možná příští rok zařadí i jedna nová. Dvoukilometrová cyklostezka v úseku mezi Voticemi a Bystřicí by se mohla začít stavět již příští rok. Opuštěný železniční koridor, který by se tím využil, by tak nahradila cesta vhodná pro kola. „Cyklostezka by v budoucnu a ideálním případě mohla vést od hranice jihočeského kraje až do Bystřice, a posléze dál až k cyklostezkách Posázaví. Zájemci by tak dojeli až do Benešova. Prioritou ale stále zůstává vybudování páteřní cyklostezky, v první etapě,” uvedl předseda mikroregionu Viktor Liška.

Cyklotrasy. Infografika

Kliknutím infografiku zvětšíte.

Cesty pro kola vedou mnohdy po silnici, jindy zase lesem či polními cestami. Ve vlašimském, zámeckém parku se ale mohou cyklisté projet po asfaltu bez pocitu nebezpečí, že je někdo srazí automobilem. Takových upravených stezek je po okrese více. Úprava povrchu ale nestačí milovníkům in-line bruslích. Ti musí mít stezku upravenou precizněji, jinak daleko nedojedou a kolečka se jim budou zadrhávat o kamínky či nehladký asfalt. Nedostatek stezek pro in-line bruslaře potvrdil i správce městských zařízeních ve Vlašimi. „Je pravda, že ve Vlašimi vhodné trasy pro bruslaře nejsou,” řekl provozní manažer organizace Sportovní zařízení města Vlašim Jakub Jeništa.