„Jsme z Ukrajiny a testování potřebujeme pro zaměstnavatele,“ potvrdili muži, kteří na odběrové místo k hotelu Benica, kde je možnost testu přímo z automobilu formou zvanou drive in, přišli pěšky. „Jsme samoplátci, zaplatíme tisícikorunu a zaměstnavatel nám to proplatí,“ uvedl jeden z nich.

„V našem odběrovém místě odbaví zdravotníci mezi sto padesáti až dvě stě padesáti žadateli,“ potvrdila Markéta Zikmundová z benešovské nemocnice s tím, že většina z nich kvůli PCR testům. „Těch, kteří požadují jen antigenní test bývá za dek třicet až padesát,“ dodala.

Nemocniční oddělení pro pacienty s covid-19. Ilustrační foto.
V benešovské nemocnici se nyní léčí třicet covidových pacientů. Leží na interně

První pracoviště v Benešově, které zjišťovalo nákazu covidem 19 umístil Středočeský kraj v březnu 2020 bez dohody s vedením města do polikliniky na Malém náměstí. Obyvatelé však proti takovému umístění, kdy se se zdravými potkávají potenciálně nemocní, hlasitě protestovala. Radnice kraji poslala oficiální stížnost a ten pak přemístil testovací místo na parkoviště u plaveckého bazénu. O něco později pak do areálu Nemocnice Rudolfa a Stefanie.

Druhé alternativní odběrové místo se systémem drive-in ležící vedle mezinárodní silnice E55 využívají nejen obyvatelé okresu Benešov, ale také cizinci. „Abychom mohli zájemce obsloužit, je nutné, aby se k odběrům zaregistrovali na adrese www.testybenesov.cz a my je pak v konkrétní dena čas obsloužíme,“ potvrdil Marek Tlamicha ze společnosti, která odběrové místo provozuje.

Co je to PCR

PCR test je zkouška přítomnosti určité části genetického kódu (DNA nebo RNA) pomocí tzv. polymerázové řetězové reakce. V lékařství se PCR test často používá pro detekci konkrétního mikroorganismu (virus, bakterie apod.) ve vyšetřovaném vzorku (krev, výtěr z krku apod.).

V případě testování na přítomnost viru SARS-CoV-2 se jedná o výtěr ze zadní části nosohltanu. Z něj je poté izolována RNA viru a probíhá detekce pomocí polymerázové řetězové reakce s reverzní transkripcí (RT-PCR). PCR je v současné době považována za zlatý standard pro diagnostiku SARS-CoV-2. Je nutné ale poznamenat, že jde stále pouze o prokázání přítomnosti částic viru ve vzorku. Nevypovídá o vážnosti onemocnění ani o infekčnosti pacienta.

Proto také rozlišujeme mezi osobou pozitivní (= pozitivní test na přítomnost viru) a nemocnou (má klinické příznaky onemocnění, tedy např. teplotu, kašel, ztrátu čichu a chuti apod.). Některý pacient může být pozitivní i tři týdny a stále se u něj nemusí projevit žádné příznaky a nemusí být tedy ani infekční.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR