K zatím nerozhodnutým se řadí také Střední zemědělská škola a Vyšší odborná škola Benešov. „Odboráři se mnou o stávce zatím nemluvili. Proto nevím, zda se k protestu připojíme nebo ne,“ přiznala v úterý 14. listopadu ředitelka školy Ivana Dobešová. Obdobná situace byla ve stejný den také například ve Středním odborném učilišti stavebním v Benešově. „Musíme se o případné stávce poradit v pedagogickém sboru,“ potvrdila ředitelka učiliště Zlata Budayová.

Vyčkáváme a uvidíme

Radit se „jak na stávku“ budou také ve vlašimské Základní škole Vorlina. „O případné stávce na naší škole bude jednat se všemi zaměstnanci školy, tedy i s nepedagogy až ve středu 15. listopadu,“ uvedl ředitel Petr Jíša. „Ve stávce osobně nevidím smysl, ale chápu, že některé záležitosti, kvůli kterým by se mělo stávkovat, jsou diskutabilní,“ řekl.

Z obdobných důvodů jako ve Vlašimi dosud nejsou rozhodnuti ani v největší benešovské Základní škole v Dukelské ulici. „My zatím čekáme na to, jak dopadnou další jednání školských odborů s naším ministerstvem,“ vysvětlila ředitelka ZŠ Dukelská Hana Procházková. „Pan ministr přislíbil, že budou peníze i na nepedagogické pracovníky, tak vyčkáváme a uvidíme, jaká zpráva nám z ministerstva nakonec přijde. Rodičům sdělíme naše rozhodnutí nejpozději ve středu 22. listopadu,“ slíbila Hana Procházková.

V tuto chvíli je pro nás daleko důležitější diskutovat

To vedoucí kantorka v malotřídní Základní a mateřské škole Teplýšovice Charlotta Kurcová má jasno už teď. „Ke stávce se nepřidáme,“ říká. Možnost stávkovat v teplýšovické škole probrali kantoři v pedagogickém sboru a rozhodli se, že protest uzavřením školy základní a mateřské nepodpoří. „Myslíme si, že v tuto chvíli je pro nás daleko důležitější diskutovat a díky debatě něco změnit. Uzavřením školy bychom nic nezměnili a to zejména proto, že jednodenní stávka ve školství opravdu nemá žádnou váhu,“ míní ředitelka.

Stejný postoj zaujímá také Obchodní akademie Vlašim. „Za sebe říkám, že stávkovat nebudeme a nemám ani žádné informace o tom, že by některý z mých kolegů stávkovat chtěl,“ vysvětlil ředitel OA Jiří Tůma. „Myslím si, že ještě probíhají jednání o rozpočtu na příští rok a stále jsou tam otevřené některé možnosti. Proto se domnívám, že stávkovat je zcela předčasné. Navíc se za posledních pět let poměry ve školství natolik zlepšily, že není důvod nyní stávkovat,“ vysvětlil.

Ke stávce se připojí

Uzavřena v pondělí 27. listopadu ale zůstane například benešovská Základní a mateřská škola Na Karlově. O tom má její ředitel Svatopluk Česák jasno už třináct dnů před termínem protestu. „My se ke stávce připojíme, podpoříme požadavky, které vznesl odborový svaz,“ potvrdil ředitel s tím, že o uzavření školy a školky zatím rodiče informováni nejsou a stane se tak bezprostředně po jednání stávkového výboru. Ten zasedl v úterý 14. listopadu a do uzávěrky vydání jeho stanovisko nebylo známo.