„Máme už podepsanou smlouvu se zhotovitelem a stavět by se po předání staveniště mělo začít na konci října,“ potvrdil Marek Škvor, starosta Ostředka.

Právě obyvatelé jeho obce trpí nedostatkem životadárné tekutiny možná více, než lidé z dalších obcí Choposu. Ty sice také trápí sucho a malý přítok do studní, ale Ostředečtí mají v podstatě dvojnásobnou smůlu. Kolem vede dálnice D1 a její zimní údržba se projevuje přímo ve studních. Místo pitné vody tam je solanka.

„Kdysi obec hledala jiný zdroj vody, ale ani tenkrát, možná už před dvaceti lety, nebyla jeho vydatnost dostačující,“ vysvětlil starosta důvod, proč v Ostředku letitý problém nevyřešili dříve.

Nový přivaděč se původně měl napojovat u Vranovské Lhoty. Postupně ale investor dospěl až k rozhodnutí, že to bude u Křešic nedaleko Divišova. To ale bude až na konci celé stavby, která je naplánovaná na dva roky. Pak si vodu vychutnají vedle Křešických a Ostředeckých také v Teplýšovicích, Čakově, Struhařově, Chotýšanech a Vranově.

I tamní obyvatelé si loni užili kvůli nedostatku srážek své. „Na připojení se proto už opravdu těšíme,“ dodal vranovský starosta Josef Vašák.