„Kromě expozice uvnitř Vodního domu si budou moci návštěvníci hrát s vodou i venku," uvedla manažerka Vodního domu Tereza Ptáčková.
V atriu budou pro děti i dospělé připraveny vodní herní prvky. Přilehlým, asi hektarovým venkovním areálem je pak provede naučná stezka představující rostliny a živočichy, kteří se v evropsky významné lokalitě Želivka vyskytují. Bude tu i expoziční nádrž, mokřad či skalka z typické místní horniny, hadce.

Základní kámen Vodního domu pochází z bernartického lomu, je právě z hadce, tmavé horniny, která je pro tuto oblast typická. Právě na hadcové podloží se váží některé vzácné druhy rostlin. Proto bylo před třemi lety okolí Bernartic, Hulic a Borovska vyhlášeno národní přírodní památkou.

Ve Vodním domě vznikne i obchůdek kde pro návštěvníky bude k dostání řada vzdělávacích, užitečných i vtipných s vodou souvisejících výrobků, publikace, deštníky a pláštěnky, šperky ve tvaru vodních živočichů i regionální produkty.

„Usilujeme o to, aby se Vodní dům stal místem, kam se budou místní obyvatelé, rodiny i školní děti rádi vracet, protože se zde vždy dozvědí něco nového o světě kolem nás," dodala Tereza Ptáčková s tím, že provozovatelem návštěvnického střediska financovaného z Evropského fondu životního prostředí, bude Český svaz ochránců přírody Vlašim.

Stavba vodního domu přijde přibližně na šedesát milionů korun. Centrum s interaktivní expozicí návštěvníkům představí vodu jako nezbytnou podmínku života a jako biotop pro rostliny a živočichy. S otevřením Vodního světa se počítá v příštím roce.
KAREL CHLUMEC