„Je to problém. Momentálně čerpáme až dvacet kubíků vody denně, s čímž jsme vůbec nepočítali. Vzhledem k tomu, že v republice úroveň spodní vody neustále klesá, tak jsme se domnívali, že ty podmínky budou mnohem příznivější," informoval stavbyvedoucí technicky náročného projektu Pavel Bušek a připustil, že i on je zvědavý na konečný vzhled budoucí stavby.

Do vodního domu, který se má otevřít už letos během léta, budou návštěvníci vstupovat devět metrů dlouhým spoře osvíceným betonovým tunelem. Pod roštem, který tvoří podlahu, uvidí vodu. Kapky vody budou stékat také po stěnách a bude slyšet zvuk proudící vody.

Vodu ucítí návštěvník všude kolem sebe a autoři projektu tak chtěli, aby byl návštěvník vtaženou do vodního živlu hned od počátku.


„Na prohlídku interaktivní expozice přivede návštěvníky právě betonový tunel představující padesátikilometrový štolový přivaděč, kterým proudí upravená pitná voda ze Želivky do vodojemu u Jesenice," informovala manažerka Vodního domu Tereza Ptáčková s tím, že expozice má návštěvníkům vysvětlovat a ukazovat, že voda je biotopem nepřeberného množství živočichů, ale zároveň je nezbytnou surovinou, která je velmi vzácná.

„Nedokážeme ji totiž vyrobit, ale musíme si vystačit s tou vodou, kterou už na Zemi máme," dodala manažerka.
Karel Chlumec