Vedení obcí i zastupitelé si uvědomují, že spolková činnost na venkově je tu tmelícím prvkem života a snaží se tak na projekty spolkových domů sehnat potřebné miliony. Po Vlašimi, Trhovém Štěpánově a Studeném teď chtějí podpořit společenské aktivity i v Pravoníně. Zde přímo v centru obce vzniká přestavbou bývalé pekárny další spolkový dům, který má sloužit zdejšímu spolku žen, dobrovolným hasičům, myslivcům, rybářům, šachistům i kroužku Šikulů.

„Práce na realizaci Spolkového domu Pravonín začaly loni v září a dokončeny by měly být, pokud vše dobře půjde, letos na podzim," připomněla starostka Pravonína Jana Lapáčková s tím, že spolkový dům je navržen jako přízemní, částečně podsklepený objekt s využitým podkrovím. Vcházet do objektu se bude od návsi, nebudou chybět společenské místnosti, letní terasa, klubovny pro jednotlivé spolky, kuchyňský kout a nezbytné sociální zázemí.

„Projekt řeší také využití podkroví, kde se počítá s jednou velkou víceúčelovou místností. Podkroví ale bude v první fázi vybudováno pouze jako hrubá stavba," dodala pravonínská starostka. Spolky se nemusí bát ani zimního období, prostory spolkového domu budou vytápěny automatickou teplovodní soustavou s kotlem na biomasu.

Na přestavbu bývalé pekárny ve spolkový dům o celkových nákladech přesahujících sedm a půl milionů korun se vedení pravonínské radnice podařilo získat prostřednictvím Posázaví o.p.s. dotaci ve výši necelých dvou milionů korun.

„Není to mnoho a obec bude muset sáhnout hluboko do svých finančních zdrojů, ale myslím si, že tento chátrající objekt by nám asi co nevidět spadl na hlavu. Něco jsme s tím prostě udělat museli. Při tom zázemí pro spolky nám v Pravoníně velmi schází. Pracuje tu pět spolků, a ty by si pro svou činnost klubovny určitě zasloužily," řekla Jana Lapáčková s tím, že vznikne také zázemí pro případné vybudování mateřského centra a dalších tradičních činnosti včetně pěší a cykloturistiky po návštěvnicky atraktivním Podblanicku.

Do nového spolkového domu v Pravoníně se snadno budou dostávat i handicapovaní a maminky s kočárky, protože projekt počítá s bezbariérovým přístupem. Přestavbou tak vznikne v obci možnost pro využití volného času k odpočinku, sportu a relaxaci.