Už téměř dva roky stojí na poli u dálničního exitu 66 na D1 opuštěná rozestavěná konstrukce plánovaného outletového centra.
Na ploše osmnácti tisíc metrů čtverečních originální prodejní plochy už měl touto dobou panovat čilý obchodní ruch. Outlet za přibližně dvě miliardy korun měl za sebou mít už i první vánoční nákupy. Zákazníci, kteří se těšili na levnější zboží, se ale zatím nedočkali.
„Do projektu vstoupil nový strategický partner,“ vysvětlila důvody pozastavení stavebních prací Zdeňka Jakšič, mluvčí společnosti Devo Group s tím, že v této souvislosti bylo nutné provést podrobný audit stavby, což si vyžádalo její dočasné zastavení. Ještě také nejsou dotažené všechny právní náležitosti, proto nemůže společnost konkrétní podrobnosti uvést. Nový strategický partner odkoupil od developera padesátiprocentní podíl projektu. Podle manažerky developerské společnosti by však stavba měla být otevřená letos v zimě.
Architektonické řešení plánovaného outletového centra bude originální a zábavné.
Sotva hodinku od Prahy vyroste filmové město vystavěné z dominant pěti světových metropolí. Při cestě za nákupy tak nebude problém navodit atmosféru renesančního Říma, barokní Prahy, industriálního Londýna nebo současného New Yorku.
Výhodou outletového centra na exitu 66 by mělo být to, že přinese obcím v tomto koutě Benešovska další pracovní příležitosti. Práci by tu v budoucnu mohlo nalézt až pět set lidí.
„Nezanedbatelný pro další rozvoj obce bude také daňový výnos, který půjde do naší pokladny a celkové obohacení našeho regionu,“ uvedl starosta Lokte Vladimír Vacek.
Ten si je vědom ale i toho, že každá mince má dvě strany a projekt Exit 66 bude mít i některá negativa.
„Jedním z nich bude například zahuštění provozu, zvýšený pohyb automobilů v okolí centra se všemi dopady. Jsem ale přesvědčený, že na misce vah převáží klady nad zápory projektu,“ doplnil loketský starosta. O využití budoucích příjmů, obce v jejímž katastru by mělo centrum vyrůst, bude rozhodovat místní zastupitelstvo. Podle vedení obce bude zpočátku třeba peníze investovat do míst dotčených výstavbou ouletového centra, kruhových objezdů a okolí komunikací.
A na co se může těšit zákazník? Především na nabídku minimálně třicetiprocentní slevy na zboží. Slevy jsou hlavní výhodou obdobných projektů oproti klasickým nákupním centrům a mohou někdy vyšplhat i na devadesát procent. Podstatně levnější zboží nabízí prodejci proto, aby uvolnili místo ve značkových prodejnách novým sezónním kolekcím.
Do outletů se ale umísťují také obchodní vzorky, nerealizovaný export a v některých případech i zboží nižší kvality. Kupující tady najdou oblečení, obuv a doplňky od věhlasných firem za mnohdy překvapivě nízké ceny.
„Podle projektového plánu by se už v březnu měla stavba obnovit,“ ujistila Zdeňka Jakšič a dodala, že společnost si za projektem stojí a bude v něm pokračovat. Lidé z Brzotic a Lokte podle ní nemusí mít obavy, že by stavba nebyla dokončená. „Otevření Outletu Exit 66 plánujeme koncem tohoto roku,“ ujistila manažerka Devo Group.

KAREL CHLUMEC