Pozemky pro odklonění mezinárodní silnice E55, po níž se centrem Olbramovic valí každý den kolem 20 tisíc aut, jsou už vykoupeny. Prodala je také firma Imoba, která vlastní farmu Čapí hnízdo a patří do svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše. Ředitelství silnic a dálnic za ně firmě zaplatilo osminásobek znalecké ceny.

Imoba, jak na to upozornila Česká televize, se před nedávnem odvolala proti už vydanému stavebnímu povolení. Kvůli hluku, který by z obchvatu doléhal až do Čapího hnízda. Povolení ale napadl například i majitel velkého olbramovického autobazaru, který se zase obává odlivu zákazníků.

„Na straně společnosti Imoba může dojít ke vzniku újmy, kdy nebude bez vlastní viny schopna dostát svým závazkům poskytovat vysoký standard svých služeb, včetně nerušeného klidu a odpočinku,“ stojí v odvolání Imoby.

Obchvat má stát přes půl miliardy korun a po té, co stavbu blokoval jeden z místních vlastníků pozemků, přišla rána ze strany, kterou nikdo nečekal. „Chybí dálnice D3 a ještě více obchvat,“ dodal Jindřich Budil, bývalý starosta Olbramovic.